more_horiz

"Droga prowadzi przez popularyzację, nie nakaz". Maria Koc o szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 09:00
- Świat naukowy przespał pewien moment, pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa czy szczepień […]. Tu potrzeba autorytetów i jasnego powiedzenia, że pewne informacje nie są prawdziwe. Tego brakuje, to trzeba robić w internecie i wszędzie tam, gdzie są powielane - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Koc (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wziął również udział Jan Filip Libicki (Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska).

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. To efekt ubiegłotygodniowych rozmów o walce z pandemią, które zostały zorganizowane z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy o obowiązkowych szczepieniach na koronawirusa. Dotyczyłoby to tylko dorosłych. Osoby, które uchylałyby się przed szczepieniem, miałyby podlegać karze grzywny.

Maria Koc oceniła projekt Lewicy jako zbyt daleko idący. - Nie ma zgody wśród Polaków na zmuszanie kogokolwiek do zaszczepienia się przeciw COVID-19, nie wiem, czy projekt Lewicy będzie miał rację bytu. Musimy zachęcać do szczepień i mówić, jako politycy, w tej sprawie jednym głosem - komentowała.

- Jedna strona sceny politycznej mówi o szczepieniach bez przerwy, a z drugą bywa różnie. Musimy popularyzować szczepienia i mówić, że dają one dobry efekt. Nawet jeśli ktoś zachoruje po szczepieniu, to dużo łagodniej przechodzi chorobę. Droga prowadzi przez popularyzację, nakaz nie przyniesie dobrego efektu - zaznaczyła.

Jan Filip Libicki zwracał uwagę, że w Polsce już istnieje przymus szczepień. - Dzieci są po urodzeniu szczepione na konkretne choroby. Nie demonizowałbym przymusu szczepień, pytanie, w jakiej formie miałoby to wyglądać - stwierdził

Senator zauważył, że zachęcić do szczepień mogłaby wyrazista kampania społeczna. - Chciałbym zobaczyć kampanię społeczną, w której ludzie niezaszczepieni chorzy na COVID-19 mówią o tym, co słyszymy w relacjach lekarzy, że teraz by się zaszczepili. Jednym z narzędzi jest kampania drastyczna, zwłaszcza że wg danych rządu ponad 90 proc. ludzi, którzy umierają to, niezaszczepieni - zwracał uwagę i dodał, że powinniśmy w sprawie szczepień przejeść na obecnym etapie pandemii do pewnego rodzaju przymusu.

Posłuchaj
22:04 PR24_mp3 2021_12_06-08-07-51.mp3 Maria Koc i Jan Filip Libicki o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, oraz niektórych innych ustaw. Podpisali się pod nim posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz kół: Polskie Sprawy i Porozumienie. Poparcie dla projektu zadeklarowały pozostałe ugrupowania parlamentarne.

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Maria Koc, Jan Filip Libicki

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem