"Niesprawiedliwy i polityczny". Rusecka o wyroku TSUE
- Przed nami jeszcze długa debata z Unią Europejską w jaki sposób zarówno polityczny, jak i prawny domagać się swoich racji - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 Urszula Rusecka, poseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był także Filip Libicki, senator PSL-Koalicji Polskiej.
2022-02-17, 09:10
Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości uznał za zgodne z prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. W jego opinii sędziowie powinni oddalić skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.
- Uważamy ten wyrok za niesprawiedliwy i polityczny, który daje poza traktatowe możliwości wpływania na to, co jest ważne, czym kieruje się polski rząd - podkreśliła Urszula Rusecka. Przypomniała, że Polska "nie umawiała się z Unią Europejską na taką ingerencję w nasz wymiar sprawiedliwości". - Grupa politycznych sędziów nie może w sposób uznaniowy wpływać na zmianę traktatów - dodała. Podkreśliła, że rozporządzenie, w którym zawarty jest mechanizm warunkowości jest aktem wtórnym, niższego rzędu niż traktat. - Przed nami jeszcze długa debata z Unią Europejską w jaki sposób zarówno polityczny, jak i prawny domagać się swoich racji - zaznaczyła poseł.
- Prezes PiS w PR24: jestem optymistą w kwestii sporu Polski z unijnymi instytucjami
- "To było do przewidzenia". Konstytucjonalistka o wyroku TSUE ws. mechanizmu warunkowości
Jan Filip Libicki zapytany, czy grozi Polsce utrata suwerenności, odpowiedział przecząco. - Zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia referendum, co do pozostania w Unii Europejskiej - powiedział i podkreślił, że sam jest za pozostaniem w UE, a referendum traktuje jako ostateczne rozwiązanie - "tragiczne dla Polski".
REKLAMA
Odniósł się również do wyroku TSUE. - Jeśli chodzi o kwestię wymiaru sprawiedliwości, to jest prawdą, że Unia Europejska nie może ingerować, co do jego kształtu. Natomiast to, co pan minister Ziobro nazwał reformami w moim najgłębszym przekonaniu nie dotyczy kształtu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko podważa fundamentalne zasady niezawisłości sędziów i niezależności sądów - podkreślił senator. - Jeżeli te zmiany dotyczą spraw tak fundamentalnych, na których osadza się Unia Europejska, jest rzeczą dość zrozumiałą, że UE ma prawo zwracać na to uwagę i w to ingerować - dodał Libicki.
W audycji mowa była również o przygotowaniach polskich samorządów do przyjmowania ewentualnego napływu uchodźców z Ukrainy oraz o przymiarkach opozycji do tworzenia bloków i wspólnych list wyborczych.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Dwie strony
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Urszula Rusecka (PiS), Filip Libicki (PSL)
Data emisji: 17.02.2022
Godzina emisji: 08.07
REKLAMA
st
REKLAMA