more_horiz

Kubiak o wynikach raportu podkomisji smoleńskiej: podstawa do złożenia wniosku do Trybunału w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 09:20
- Mam nadzieję, że do końca roku dowiemy się także od prokuratury więcej szczegółów ze śledztwa na temat katastrofy smoleńskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak z PiS. Gościem audycji była też Urszula Nowogórska z PSL. 
Kubiak o wynikach raportu podkomisji smoleńskiej: podstawa do złożenia wniosku do Trybunału w Hadze
Kubiak o wynikach raportu podkomisji smoleńskiej: podstawa do złożenia wniosku do Trybunału w HadzeFoto: PAP/Paweł Supernak

Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku zaprezentowała najnowszy raport. - Katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem aktu bezprawnej ingerencji Rosji. Jej dowodem był wybuch w lewym skrzydle samolotu - powiedział Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji.

Zdaniem Marty Kubiak, raport jest bardzo szczegółowy, a w prace zaangażowało się wielu naukowców. Wyraziła przekonanie, że będzie on podstawą do tego, by złożyć wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Hadze, aby sprawę wnikliwie zbadać, a winnych katastrofy osądzić.

"12 lat pracy"

- My, nie tylko jako rodziny smoleńskie, nie tylko jako społeczeństwo, ale także jako naród, mamy obowiązek dowiedzieć się, dlaczego ktoś postanowił zabić nam prezydenta. Raport jest wynikiem 12 lat pracy, do końca roku, jeśli dowody na to pozwolą, prokuratura być może zakończy śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedziała poseł PiS.

Zdaniem z kolei Urszuli Nowogórskiej z PSL jest za wcześnie, by mówić o kolejnych krokach, jakie mogłoby podjąć w tej sprawie polskie władze. Dodała, że tak jak powiedział wicerzecznik PiS, z tego, co wydarzyło się w Smoleńsku, należy wysnuć daleko idące wnioski dotyczące bezpieczeństwa, w tym przewożenia ważnych osób w państwie.

"Kontekst wojny"

- To, co dzieje się na Ukrainie, sprawiło, że raport nabiera innego znaczenia, bo działania zbrojne nadają innego kolorytu temu, co wydarzyło się w Smoleńsku. Do tej pory nie było też zdecydowanych kroków prokuratury w tej sprawie, ale każdy wątek trzeba zbadać wielokrotnie, to bardzo istotne - powiedziała poseł PSL.

Czytaj także:

Punktem wyjścia prac komisji nad raportem o przyczynach katastrofy smoleńskiej była analiza decyzji dotyczącej remontu Tu-154M, a następnie przygotowań do wizyty polskiej delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele w Katyniu.


Posłuchaj
23:27 _PR24_AAC 2022_04_12-08-07-05.mp3 M. Kubiak z PiS o wynikach raportu podkomisji smoleńskiej: podstawa do złożenia wniosku do Trybunału w Hadze. Gościem "Dwóch stron" była też U. Nowogórska z PSL

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Marta Kubiak z PiS i Urszula Nowogórska z PSL

Data emisji: 12.04.2022

Godzina: 08:07 

Zobacz także

Zobacz także