Opozycja próbuje blokować środki z KPO. Joanna Borowiak: akcja wymierzona w Polaków
- Opozycja blokuje pieniądze z KPO nie dla rządu, ale dla Polaków, polskich przedsiębiorców, ta strategia nie broni się - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak z PiS. Gościem audycji był też Radosław Lubczyk z Koalicji Polskiej-Nowoczesnego Centrum.
2022-05-31, 09:15
Wizyta szefowej KE Ursuli von der Leyen w Polsce jest uzgodniona z premierem Mateuszem Morawieckim i nie byłoby jej, gdyby nie było uzgodnione, że zostanie ogłoszone zatwierdzenie KPO przez Komisję Europejską, to jest główny cel tej wizyty - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Tymczasem opozycja parlamentarna apeluje do KE o "nieprzyznanie środków", twierdząc, że w "Polsce nie ma praworządności".
Zdaniem Radosława Lubczyka z Koalicji Polskiej-Nowoczesnego Centrum, jeśli ktoś z polskiej opozycji parlamentarnej czy europosłów apeluje o to, by Polska nie otrzymała funduszy unijnych z KPO, to nie jest nim on ani ugrupowanie, z którego się wywodzi. Dodał, że kiedy pieniądze wpłyną na konta Polski, będzie to znaczyło, że polski rząd nie ma problemów z praworządnością.
"Pomagać przedsiębiorcom"
- Unijne pieniądze z KPO dawno powinny do nas trafić, pomagać polskim przedsiębiorcom i zasilać polską gospodarkę. Mam nadzieję, że ustalenia pomiędzy Polską a Komisją Europejską zostały spełnione, a sama Unia nie będzie miała już żadnych z tym problemów i pieniądze do nas trafią. Nie jest prawdą, że cała opozycja w Polsce chce, by unijne fundusze do nas nie dotarły - wyjaśnił Radosław Lubczyk.
Joanna Borowiak z PiS dodała, że Polska nie ma problemów z praworządnością, a pieniądze z KPO naszemu krajowi należą się od dawna, są bowiem przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Zauważyła, że te kraje, które nie wprowadzały tarcz osłonowych dla ochrony miejsc pracy i przedsiębiorstw, fundusze otrzymały już dawno.
REKLAMA
"Opozycja pokazała totalność"
Sejm uchwalił w ubiegły czwartek (26.05) zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, czego oczekuje KE w związku z decyzją TSUE. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapewniał w Sejmie, że "wynegocjowaliśmy KPO" i "zakończyliśmy negocjacje z KE kamieni milowych" związanych z KPO.
Czytaj także:
- Opozycja parlamentarna pokazała natomiast swoją totalność w tej sprawie, przez cały czas gardłowała o to, by zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, natomiast kiedy rząd porozumiał się w sprawie kamieni milowych, a prezydent przedstawił projekt likwidujący Izbę, to opozycja zagłosowała przeciwko. To rzeczy niebywałe, a kiedy premier powiedział, że szefowa KE przyjedzie do Polski, to uruchomiono gremia, które wciąż próbują blokować te środki - powiedziała Joanna Borowiak z PiS.
Posłuchaj
***
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Goście: Joanna Borowiak (PiS) i Radosław Lubczyk (Koalicja Polska-Nowoczesne Centrum)
Data emisji: 31.05.2022
Godzina: 08:06
REKLAMA