more_horiz

Zmiana terminu wyborów samorządowych? Stefaniuk: sprawa jest otwarta, ustalenia jeszcze nie zapadły

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 09:28
- Sprawa zmiany terminu wyborów samorządowych jest otwarta. Nie zapadły jeszcze żadne ustalenia w tej kwestii - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Dariusz Stefaniuk. Gościem audycji był także poseł PSL Dariusz Kurzawa. 

W obozie rządzącym powstał pomysł zmiany terminu wyborów samorządowych. Wg obecnego kalendarza mają się one odbyć jesienią 2023 roku, wraz z parlamentarnymi. Politycy PiS wskazują między innymi na problemy organizacyjne i chcą przesunięcia wyborów do samorządu na wiosnę 2024 roku.

- Temat jest otwarty. Mogę mówić tylko o swoich sugestiach. Nie mogę się wypowiadać za całą formację. Wiadomo, że wybory parlamentarne i samorządowe przypadają na jesień przyszłego roku. Jest to bardzo duży problem organizacyjny. Bo samorządowcy będą musieli zorganizować te wybory. Samorządy odpowiadają między innymi za lokale wyborcze, za cały harmonogram - podkreślił w Polskim Radiu 24 Dariusz Stefaniuk.

- Nakładanie się terminu kampanii wyborczych - w wyborach parlamentarnych i samorządowych - jest problemem. Trudno będzie wytłumaczyć ludziom, kto startuje w wyborach samorządowych, a kto w parlamentarnych. Dlatego jest inicjatywa przesunięcia wyborów - dodał poseł PiS. 

"Dość trudne do przeprowadzenia"

Dariusz Kurzawa zgodził się ze swoim rozmówcą w aspekcie dotyczącym organizacji. 

- Rzeczywiście, jeśli patrzymy na to jak dawni samorządowcy, to z punktu widzenia organizacyjnego jest to dość trudne do przeprowadzenia. Ale zapewne, znając sprawność naszych samorządowców, można to przeprowadzić. Tylko potem może być problem z rozliczeniem czy ewentualnymi protestami - zaznaczył polityk.

- Natomiast jest kwestia tego, jak poukładamy kalendarze wyborcze. Jeżeli wybory parlamentarne przeprowadzimy we wcześniejszym terminie - we wrześniu lub w październiku - a wybory do rad i na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów w listopadzie, to jest szansa, żeby to odpowiednio zorganizować w roku 2023 - argumentował Dariusz Kurzawa.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Eliza Olczyk

Goście: Dariusz Stefaniuk (PiS), Dariusz Kurzawa (PSL) 

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 8.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także