Prawo wyboru czy zło? Temat aborcji ponownie w Sejmie

- Do pewnych decyzji uda się też przekonać polityków PiS - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic. - Nie sądzę, żeby ktoś z nas zagłosował za dekryminalizacją prawa - zapewniała Maria Koc z PiS. Do Sejmu wpłynął kolejny projekt nowelizacji dotyczący aborcji. 

2024-07-29, 09:51

Prawo wyboru czy zło? Temat aborcji ponownie w Sejmie
Odrzucony przez Sejm projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Foto: Leszek Szymański/PAP

Projekt zakłada m.in. częściową dekryminalizację przerywania ciąży, jeśli kobieta wyraziła na to zgodę. Pod projektem podpisy złożyli przedstawiciele Lewicy, KO, a także kilkoro posłów z Trzeciej Drogi.

Anita Kucharska-Dziedzic podkreśliła w Polskim Radiu 24, że zadaniem posłanek Lewicy będzie teraz przekonanie nieprzekonanych, że chodzi o kwestie pomocy kobietom w podejmowaniu decyzji. - Koledzy z PSL twierdzą, że tych spraw nie było w umowie koalicyjnej. Tymczasem jej szósty punkt mówi o przywróceniu kobietom prawa wyboru. Nie chodzi przy tym o prawo do wyboru sukienki w sklepie, ale o własne życie i ciało. Do pewnych decyzji uda się też przekonać polityków PiS. Oni mają świadomość, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego im zaszkodził. Być może rządziliby trzecią kadencję, gdyby nie awantura o aborcję - powiedziała posłanka Lewicy. 

Nie zgodziła się z nią posłanka PiS Maria Koc. - Aborcja jest złem, śmiercią dziecka. Nie sądzę, żeby ktoś z nas zagłosował za dekryminalizacją prawa. Kwestie światopoglądowe są dla nas ważne, traktujemy je zgodnie z kanonem wartości. Nawet w konstytucji jest zapisane, że życie jest chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Aby wprowadzić ustawę liberalizującą aborcję, trzeba mieć większość, która umożliwi zmianę konstytucji. Tymczasem koalicja rządząca nie ma nawet większości w Sejmie do dekryminalizacji aborcji. Polityków PiS nie ma co przekonywać. Każdy z nas ma swoje zdanie na ten temat. W tej kadencji Sejmu te kwestie nie mają szansy na zmianę - ripostowała Koc.

Posłuchaj

Anita Kucharska-Dziedzic i Maria Koc gośćmi Agnieszki Drążkiewicz (Dwie strony) 21:09
+
Dodaj do playlisty

Dekryminalizacja aborcji

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w poniedziałek pojawią się wytyczne dla prokuratorów dotyczące ścigania za aborcję. Ma to być zbiór zaleceń przygotowany przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara, jakie należy stosować w sytuacji, gdy kobieta zdecyduje się na przerwanie ciąży. To reakcja rządu na odrzucenie przez Sejm projektu ustawy o dekryminalizacji aborcji.

REKLAMA

Odrzucony przez Sejm projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Do uchwalenia noweli autorstwa Lewicy zabrakło trzech głosów. "Za" głosowało wówczas 215 posłów, "przeciw" - 218 posłów, a wstrzymało się dwóch posłów. Na 29 głosujących posłów PSL-TD tylko czworo było za uchwaleniem ustawy. 

***

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Goście: Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Maria Koc (PiS) 

REKLAMA

Data emisji: 29.07.2024

Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej