"Sprawa ponad podziałami". Politycy o polskiej pomocy ws. wymiany więźniów Rosja-Zachód
- Powinniśmy się ładnie różnić - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński. - Mamy przykład dobrej współpracy prezydenta i premiera w sprawach międzynarodowych - tłumaczył Artur Łącki z PO. Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy, by podziękować za polską pomoc w uwolnieniu amerykańskich obywateli, więzionych bezprawnie w Rosji.
2024-08-02, 09:45
Prezydent USA Joe Biden zamieścił oświadczenie, w którym podziękował sojusznikom - Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji - za pomoc w zorganizowaniu wymiany więźniów politycznych i pochwalił ich "śmiałe, odważne decyzje". Biden rozmawiał również w tej sprawie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. "Dzisiaj wieczorem Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do Prezydenta Andrzeja Dudy, by podziękować za polską pomoc w uwolnieniu amerykańskich obywateli, więzionych bezprawnie w Rosji" - poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta na platformie X. Jak przekazano, podczas rozmowy prezydenci podkreślili siłę więzi sojuszniczych oraz strategiczne partnerstwo między Polską i USA.
Do wymiany więźniów odniósł się też na platformie X premier Tusk. "Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał szef rządu.
Polska partnerem USA
Jan Mosiński podkreślił, że polskie pośrednictwo w tej sprawie wskazuje na to, że Polska jest mocnym partnerem USA. - To partnerstwo zawiązaliśmy za rządów PiS. Natomiast fakt, że Tusk podziękował Dudzie, wskazuje na to, że w pewnych sprawach potrafimy znaleźć się ponad różnicami politycznymi. One powinny istnieć w polityce, ale w myśl wieszcza Cypriana Kamila Norwida powinniśmy się ładnie różnić - powiedział poseł PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
Współpraca prezydent-premier
Również Artur Łącki zauważył, że w tej sprawie "nie będzie sporu". - W sprawach polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa powinna być bardzo dobra współpraca pomiędzy pałacami. Mamy na to przykład. Zaciekawiło mnie jednak, jaka jest różnica pomiędzy wymienionymi osobami. Po stronie rosyjskiej byli to mordercy, hakerzy i prawdziwi szpiedzy. Natomiast po stronie Zachodu zwykli ludzie. Rosjanie od lat stosują takie praktyki, że jeśli jakiś szpieg zostanie zatrzymany na terytorium krajów NATO, to od razu aresztują przypadkowego zachodniego dziennikarza. Trzeba wymieniać więźniów, ludzie muszą wrócić do swoich rodzin. Trzeba też być ostrożnym i niepotrzebnie nie jeździć teraz do Rosji - stwierdził poseł PO.
Największa wymiana więźniów od czasów zimnej wojny
Międzynarodowe agencje podkreślają, że w Ankarze odbyła się w czwartek największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu. Operacja objęła 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci.
Nie opublikowano oficjalnej pełnej listy osób, które zostały wymienione. Strona turecka potwierdziła, że wśród wymienionych w Ankarze są między innymi: korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" 32-letni Evan Gershkovich, skazany w Rosji na 16 lat więzienia za rzekome szpiegostwo; były żołnierz Paul Whelan, skazany w Rosji w 2020 roku na 16 lat więzienia za szpiegostwo; rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn, były współpracownik zabitego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borisa Niemcowa.
REKLAMA
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Roch Kowalski
Goście: Artur Łącki (PO), Jan Mosiński (PiS)
REKLAMA
Data emisji: 2.08.2024
Godzina emisji: 8.36
PR24
wmkor
REKLAMA
REKLAMA