more_horiz

"Pieniądze są potrzebne zwłaszcza teraz, gdy Polska przyjęła kilka milionów Ukraińców". Kubiak o KPO

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 09:20
- Komisja Europejska nie miała prawa decydować o ustroju w naszym państwie, a mimo to zablokowała nam pieniądze na KPO - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak z PiS. Gościem audycji był też Paweł Zalewski z koła Polska 2050, który ocenił, że rządzący powinni byli sprawić, aby KPO został przyjęty już w 2021 r.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Takie informacje przekazała rzecznik KE Dana Spinant.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że istnieje duża szansa, że Krajowy Plan Odbudowy zostanie zatwierdzony "w ciągu kilku dni".

Zdaniem Marty Kubiak z PiS, jest już pozytywna opinia stosownej komisji dotyczącej konkretnego projektu, który ma trafić teraz pod głosowanie. Czasem zdarza się, jak dodała, odmienne zdanie w obozie Zjednoczonej Prawicy, ale doszło już do porozumienia. Sejm na najbliższym posiedzeniu ma w związku z tym uchwalić zmiany w Sądzie Najwyższym, które zlikwidują m.in. Izbę Dyscyplinarną, a to z kolei ma oznaczać odblokowanie unijnych funduszy dla Polski.

"Koniec telenoweli"

- Przypomnę jednak, że po złożeniu naszego wniosku o KPO już w zeszłym roku, i dobrze napisanego projektu, Komisja Europejska wstrzymywała nam pieniądze. Tymczasem te pieniądze Polsce się należą, to po pierwsze. Po drugie są one potrzebne szczególnie teraz, kiedy przyjęliśmy kilka milionów uchodźców z Ukrainy. Przyjazd do Polski szefowej Komisji Europejskiej mam nadzieję, że tę telenowelę zakończy - powiedziała Marta Kubiak.

W ocenie Pawła Zalewskiego z koła Polska 2050 rządzący powinni byli stworzyć taką sytuację, by KPO zostało przyjęte już w zeszłym roku. To jednak się nie stało, ponieważ jego zdaniem PiS nie zlikwidowało Izby Dyscyplinarnej w odpowiednim czasie, a tym samym nie spełniło warunków postawionych przez Komisję Europejską dotyczących zaprzestania łamania niezawisłości sędziowskiej w Polsce.

"Nie możemy głosować"

- Obecnie procedowana ustawa nie rozwiązuje tego problemu. Obóz rządzący ma jednak większość, by ją przegłosować, moje koło przyjęło pozytywnie próbę rozwiązania tego problemu przez pana prezydenta. My też mieliśmy swoje propozycje, ale nie zostały one przyjęte, dlatego nie możemy nad tym projektem głosować. Problem leży także wewnątrz obozu władzy i rywalizacji pomiędzy Zbigniewem Ziobro a Mateuszem Morawieckim - powiedział Paweł Zalewski.

Czytaj także:

W Sejmie trwały prace nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym. Głównym był prezydencki, który zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej, co ma pomóc odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Zastrzeżenia miała Solidarna Polska - jej lider, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył wcześniej, że jego posłowie są "gotowi szukać porozumienia", choć na pewnych warunkach.

Posłuchaj
20:28 _PR24_AAC 2022_05_26-08-08-33.mp3 "Pieniądze są potrzebne zwłaszcza teraz, gdy Polska przyjęła kilka milionów Ukraińców". Kubiak o KPO ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Marta Kubiak z PiS i Paweł Zalewski z koła Polska 2050

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 08:08 

Zobacz także

Zobacz także