Odgórna redukcja zużycia gazu w UE. Dariusz Stefaniuk: Niemcy odwracają kota ogonem
- Wiele lat mówiliśmy o tym, że jest to broń polityczna w rękach Putina a nie tylko interes - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Stefaniuk z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" był także Michał Gramatyka z Polski 2050.
2022-07-26, 08:50
Komisja Europejska wystąpiła 20 lipca z planem ograniczenia przez państwa członkowskie UE zużycia gazu ziemnego o 15 proc. między 1 sierpnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. Miałoby to zapobiec kryzysowi energetycznemu podczas najbliższej zimy. W założeniu państwa UE miałyby zobowiązywać się do osiągnięcia tego celu dobrowolnie, jednak w przypadku ogłoszenia przez Komisję stanu nadzwyczajnego byłby to już obowiązek.
Problemy z gazem
Dariusz Stefaniuk podkreślił, że niektóre kraje otwarcie sprzeciwiają się mechanizmowi odgórnego ograniczenia zużycia gazu. Jego zdaniem jest to pomysł Niemiec, które szukają sposobu na ratowanie swojej sytuacji. - Kraje już powiedziały, że nie zgadzają się na działania Niemiec. To one wywołały ten kryzys energetyczny i uzależniały Europę od gazu rosyjskiego. Teraz mówią, żeby każdy rezygnował z wykorzystania gazu i przekazywał go tym, którzy go nie mają - powiedział.
- Niemcy odwracają dzisiaj kota ogonem. Uważam, że sytuacja na którą jest przygotowana Polska, jest sytuacją modelową. Byliśmy przygotowani na odcięcie gazu z Rosji i to nastąpiło. Wiele lat mówiliśmy o tym, że jest to broń polityczna w rękach Putina a nie tylko interes - dodał.
Innego zdania jest poseł Polski 2050. Michał Gramatyka powiedział, że należy podjąć wspólne działania, bo z rosyjskiego gazu korzystamy wszyscy. - Gdyby Niemcy nie importowali rosyjskiego gazu, to on nie płynąłby także do Polski. Kupujemy od Niemiec i Słowacji gaz rosyjski. Sytuacja skomplikuje się, kiedy Europa przestanie kupować ten gaz. Wtedy Polska też będzie w trudnej sytuacji - powiedział.
REKLAMA
- Pierwszym ruchem podczas kryzysu energetycznego jest zmniejszenie popytu na energię. To się właśnie dzieje. Na razie jest to automatyczne, bo rosną ceny a to powoduje, że spada popyt. To nie załatwi jednak problemu. Musimy współdziałać w Europie, gdy Rosja zakręci gaz - ocenił.
- Awaryjny plan gazowy UE. Są propozycje zmian uwzględniające polskie postulaty
- Solidarność gazowa w UE. Złotowski: nie jesteśmy za tym, by Polsce coś nakazywać
- Rosja zakręci kurek z gazem? KE ma plan awaryjny. Płomecka: zapowiada się trudna dyskusja
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Goście: Dariusz Stefaniuk (PiS), Michał Gramatyka (Polska 2050)
Data emisji: 26.07.2022
Godzina: 08:07
dz
REKLAMA
REKLAMA