more_horiz

"Są szansą nie tylko dla Polski, ale też dla Niemiec". Kwiecień o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 09:03
- Uważam, że musimy ubiegać się o te reparacje. Są one nie tylko wielką szansą dla Polski, ale także wielką szansą dla Niemiec, aby zbudować nową jakość, otworzyć nową kartę i stworzyć prawdziwą przestrzeń do pojednania pomiędzy Polakami a Niemcami - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji był również Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska). 

W tym roku obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym wrócił również temat niemieckich reparacji i to właśnie one były tematem środowego wydania audycji "Dwie strony". 

"Te reparacje się nam należą"

- Uważam, że musimy ubiegać się o te reparacje. Są one nie tylko wielką szansą dla Polski, ale także wielką szansą dla Niemiec, aby zbudować nową jakość, otworzyć nową kartę i stworzyć prawdziwą przestrzeń do pojednania pomiędzy Polakami a Niemcami - powiedziała Anna Kwiecień. 

Podkreśliła, że te krzywdy, które zostały wyrządzone Polsce i Polakom w czasie II wojny światowej, muszą zostać zadośćuczynione. - Te reparacje się nam należą - zaznaczyła. 

- Przypomnę tylko, że Niemcy wypłaciły siedemdziesięciu państwom odszkodowania, reparacje z tytułu wojny. Nie tak dawno zakończyła się wypłata reparacji Francji z tytułu I wojny światowej, a Polska tak naprawdę nie otrzymała środków, które się jej należą z tytułu tych wielkich strat zarówno w potencjale ludzkim, jak i majątku polskim - powiedziała przedstawiciela PiS. 

Przypomniała również, że procentowo Polska tak naprawdę utraciła największą liczbę obywateli swojego państwa. - Niemcy muszą zadośćuczynić tym wielkim stratom - dodała gość PR24. - Są prowadzone badania, które pokazują, że gdyby nie II wojna światowa, to Polska liczyłaby teraz około siedemdziesięciu milionów obywateli. Bylibyśmy jedną z większych potęg w Europie. - mówiła. 

"Obiecuje nam gruszki na wierzbie"

Z kolei Czesław Mroczek powiedział, że nie mamy środków europejskich, więc PiS mówi o reparacjach wojennych. - Zamiast realnych pieniędzy obiecuje nam gruszki na wierzbie - dodał. 

- Z punktu widzenia prawnego te kwestie między Polską a Niemcami zostały już dawno rozstrzygnięte. Sam fakt, że rząd PiS mówi o tych reparacjach już w zasadzie od początku, kiedy przejął władzę, pokazuje, że prezes Kaczyński buduje narrację: nie bójcie się utraty środków europejskich - on przewidział, że do tego dojdzie - bo będą wielkie pieniądze w ramach reparacji - powiedział gość PR24.

- Jest to cała operacja, która ma odwrócić uwagę Polaków od tego, co jest istotą nieudolnych rządów PiS. Nic z tych reparacji nie będzie. Mówią o tym już siódmy rok i nic z tym nie zrobili - stwierdził. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
05:37 PR24_AAC 2022_08_03-08-25-40.mp3 Anna Kwiecień: te reparacje są szansą nie tylko dla Polski, ale też i dla Niemiec (Dwie strony/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość), Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 03.08.2022

Godzina emisji: 08.07

nj

Zobacz także

Zobacz także