more_horiz

Semeniuk: naszym obowiązkiem jest zobligowanie Europy do stworzenia jednolitego programu surowcowego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 09:15
- Zobaczymy jaka będzie tegoroczna zima i sezon grzewczy, ale już dziś musimy się elastycznie przygotowywać do tego, co będzie w przyszłym roku - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Gościem audycji był też Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Projekt przewiduje też ograniczenie podwyżek cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą. Temat dopłat rozgrzewa od kilku tygodni polską scenę polityczną.

Zdaniem Olgi Semeniuk, rząd jest od tego żeby rządzić, przedkłada więc stosowne projekty i realizuje je. Dodała, że prekampania wyborcza natomiast, którą prowadzi opozycja w Polsce, to "czysty populizm". Przypomniała w tym kontekście, że prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę dotyczącą dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł., ale jest już także pakiet osłonowy, który można zgłaszać w ramach wniosków w Ministerstwie Klimatu i Środowiska do końca października.

"Kroki w stronę najuboższych"

- Mamy również zamrożone taryfowanie, zamrożone ceny gazu ziemnego, to koszt dla budżetu państwa wynoszący 10 mld. zł. To są te kroki, które wykonaliśmy w stronę najuboższych. Naszym obowiązkiem jako Polski natomiast, jest zobligowanie Europy do stworzenia jednolitego programu surowcowego. Zobaczymy jaka będzie tegoroczna zima, ale musimy się już elastycznie przygotowywać do tego, co będzie w przyszłym roku - mówiła Olga Semeniuk.

Z kolei w opinii Grzegorza Napieralskiego, opozycja ma prawo, by domagać się jasnej informacji, ma również prawo do własnego zdania, a nawet krytyki rządu. Polityk podkreślił, że dziś wiemy, iż z węglem jest problem, składy są puste, a spółki Skarbu Państwa przekazują zupełnie inne informacje niż szef rządu. Mówił też o programach osłonowych rządu Zjednoczonej Prawicy.

"Procedura zajmie miesiąc"

- Od samego początku opozycja mówiła, że trzeba sprawiedliwie potraktować użytkowników różnych systemów grzewczych, tych którzy korzystają choćby z gazu jako źródła ciepła, zgłosiliśmy poprawkę nad którą nie chciano pracować, swoich rozwiązań natomiast rząd nie przedłożył, a Sejm zbierze się dopiero we wrześniu więc nawet jeśli ustawa pomocowa przyjdzie do parlamentu w połowie września, to cała procedura zajmie miesiąc - powiedział Grzegorz Napieralski.

Odnosząc się do tych słów, wiceminister Olga Semeniuk wyjaśniła, że do kwietnia tego roku Polska sprowadziła 3 mln. ton węgla, do lipca z kolei, kolejne 3 mln. ton, a 7 mln. ton jest już zakontraktowanych. Przypomniała, że wyzwaniem jest logistyka dotycząca przesyłu węgla i nad tym obecnie pracuje specjalny sztab w skład którego wchodzą poszczególni ministrowie.


Posłuchaj
22:36 _PR24_AAC 2022_08_12-08-06-50.mp3 O. Semeniuk (PiS): naszym obowiązkiem jest zobligowanie Europy do stworzenia jednolitego programu surowcowego. Gościem "Dwóch stron" był też G. Napieralski (KO)

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Olga Semeniuk (sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii) i Grzegorz Napieralski (poseł Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina: 08:06 

Zobacz także

Zobacz także