more_horiz

"Opozycja robi z tego politykę partyjną". Robert Telus o sprawie zanieczyszczenia Odry

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 09:38
- Jasno i wyraźnie mówimy, że jeżeli ktokolwiek jest winien w tej kwestii - czy jest to firma prywatna, czy jest to przestępca, który wprowadził coś specjalnie, czy urzędnik, który zaniedbał pewne rzeczy - zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Telus (PiS). Gościem audycji był również Konrad Frysztak (PO).
Robert Telus: opozycja szuka kozła ofiarnego pomiędzy politykami, aby zrobić z tego politykę partyjną
Robert Telus: opozycja szuka kozła ofiarnego pomiędzy politykami, aby zrobić z tego politykę partyjnąFoto: PAP/Marcin Bielecki

Katastrofa ekologiczna nad Odrą wywołała wielkie poruszenie na polskiej scenie politycznej. Mimo iż premier Mateusz Morawiecki w związku z tą sprawą zdymisjonował szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacę oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka, opozycja uważa, że to za mało. 

"Opozycja robi z tego politykę partyjną"

Doskonale wiemy, że obecnie bardzo ważne jest dla opozycji to, aby szukać pomiędzy politykami kozła ofiarnego, aby zrobić z tego politykę partyjną - powiedział Robert Telus.

Podkreślił, że po raz kolejny opozycja "uprawia swoją politykę na katastrofie". - Wcześniej była to katastrofa wojny za naszą wschodnią granicą, jak i polityka robiona na wojnie gospodarczej w Polsce - wyjaśnił.

- Jeżeli ktoś z urzędników zawinił w tej sprawie, konsekwencje zostaną wyciągnięte - podkreślił przedstawiciel PiS. Jasno i wyraźnie mówimy, że jeżeli ktokolwiek jest winien w tej kwestii - czy jest to firma prywatna, czy jest to przestępca, który wprowadził coś specjalnie, czy jest to urzędnik, który zaniedbał pewne rzeczy - zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - powiedział Robert Telus.

- Wiemy, jak ważne jest środowisko, wiemy, jak ważne jest środowisko, które pozostawimy następnym pokoleniom - dodał gość PR24. 

"W Odrze zdychają nie tylko ryby"

Z kolei Konrad Frysztak wyraził swoje zadowolenie z dymisji Przemysława Dacy. - Na szczęście prezes Przemysław Daca został już zdymisjonowany, bo jest to człowiek, który szkodził społeczeństwu wędkarskiemu. Mówię to jako wędkarz, ale również jako szef zespołu parlamentarnego ds. wędkarstwa. Pan Daca przez ostatnie tygodnie zajmował się tylko i wyłącznie tym, aby uprzykrzyć życie polskiemu związkowi wędkarskiemu, tym, aby zabrać dowody rybackie i móc samemu, jako Wody Polskie, sprzedawać licencje, aby czerpać z tego korzyści - powiedział. 

Zwrócił również uwagę na to, że już w lipcu, czyli ponad 40 dni temu, o tej sytuacji informowali nie tylko wędkarze, ale również politycy opozycji. - Było mówione, że coś niedobrego dzieje się na Odrze, ale niestety wojewodowie, Wody Polskie, nie podejmowały żadnych działań - dodał. 

- Dlatego nie ma co się dziwić, że wszyscy - którym na sercu leży dobro Odry, Wisły, jak i wszystkich innych zbiorników oraz rzek w naszym kraju - szukają winnych. Tych winnych bez wątpienia trzeba znaleźć, nie tylko po stronie prywatnych firm, ale również po stronie instytucji i państwa, które nie dopełniło wszelkich formalności, aby zabezpieczyć Polskę, aby Odra teraz nie była naszym problemem - powiedział gość PR24. 

Zaznaczył również, że "na Odrze zdychają nie tylko ryby, ale również bobry, bociany". - Dochodzi do tego, że cała fauna i flora umiera, a PiS uważa, że to jest coś, co można wyjaśnić za milion złotych wskazany przez Komendanta Głównego Policji - dodał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:45 PR24_AAC 2022_08_16-08-06-00.mp3 Robert Telus: opozycja szuka wśród polityków kozła ofiarnego, aby zrobić z tego politykę partyjną (Dwie strony/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący:  Eliza Olczyk

Gość: Robert Telus (PiS), Konrad Frysztak (PO)

Data emisji: 16.08.2022

Godzina: 08:06 

nj

Zobacz także

Zobacz także