more_horiz

Piotr Król: królowa Elżbieta II była klasą samą w sobie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 09:46
- Gdybym miał powiedzieć o swoim pierwszym skojarzeniu z królową Elżbietą II, to byłoby to słowo "klasa" w bardzo dobrym i pięknym tego słowa znaczeniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość). Gościem audycji był również Marek Balt (Lewica).

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat - przekazał Pałac Buckingham w czwartek (8 września) w oficjalnym oświadczeniu. Nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został Karol, najstarszy syn monarchini.

- Jeżeli mówimy o królowej Elżbiecie II, to jest to kawał światowej historii. Siedemdziesiąt lat panowania, wsparcie kraju, ale też i aliantów podczas II wojny światowej, kiedy to jako wolontariuszka dawała przykład bohaterskiego wsparcia w siłach obrony cywilnej. Później nastąpiły trudne przemiany, kiedy to Wielka Brytania dawała wolność wielu krajom na kanwie przemian społecznych lat 50 i 60. Następnie były zmiany polityczne, jeżeli chodzi o rozpad Związku Radzieckiego, zmiany i rewolucje kulturowe - mówił Marek Balt. Podkreślił, że monarchini "dawała radę tym wszystkim problemom". 

- Korona w Wielkiej Brytanii jawiła się jako coś stałego przez siedemdziesiąt lat. Wielu ludzi mogło nie znać innego króla, innej królowej w czasie tak długich rządów - dodał gość PR24. 

Nazywali ją "babcią"

Z kolei Piotr Król powiedział, że w latach dwutysięcznych ukazało się pewne badanie w Wielkiej Brytanii, w którym to wielu Brytyjczyków powiedziało, że właściwie to królowa Elżbieta jest instytucją samą w sobie. Dodał, że Brytyjczycy nazywali ją również babcią. 

- Okres siedemdziesięciu lat rządów królowej to dla wielu Brytyjczyków długi odcinek czasu. Można powiedzieć, że dla wielu pokoleń była ona zawsze - powiedział i dodał, że jej życiorys jest imponujący.

- Gdybym miał powiedzieć o swoim pierwszym skojarzeniu z królową Elżbietą II, to byłoby to słowo "klasa" w bardzo dobrym i pięknym tego słowa znaczeniu - zaznaczył gość PR24. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
19:17 PR24 2022_09_09-08-08-04.mp3 Piotr Król: królowa Elżbieta II to klasa w bardzo dobrym i pięknym tego słowa znaczeniu (Dwie strony/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Balt (Lewica)

Data emisji: 09.09.2022

Godzina emisji: 08.08

nj

Zobacz także

Zobacz także