more_horiz

Robert Telus: polityka klimatyczna UE okazała się polityką prorosyjską

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 09:40
- Zamykanie kopalni, kupowanie gazu tylko od Rosji okazało się polityką prorosyjską - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Telus (Prawo i Sprawiedliwość), który dyskutował w PR24 o polityce energetycznej UE z Urszulą Nowogórską (Polskie Stronnictwo Ludowe).
W środę szefowa KE poinformowała, że zaproponuje wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz
W środę szefowa KE poinformowała, że zaproponuje wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gazFoto: carlo deviti/shutterstock

Polska ponowiła apel, by na czas kryzysu energetycznego zawiesić system handlu uprawnieniami do emisji CO2. Mówiła o tym w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która uczestniczy w nadzwyczajnej, unijnej naradzie poświęconej wysokim cenom energii.

Robert Telus podkreślał, że polityka klimatyczna UE okazała się błędna. - Chcieliśmy zmienić politykę klimatyczną UE, podjąć te sprawy w Parlamencie Europejskim, wtedy nie dostaliśmy poparcia od polskich posłów z opozycji - przypominał i dodał, że sprawa unijnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla (system ETS) wymaga zreformowania. - Polityka klimatyczna UE okazała się polityką prorosyjską - ocenił.

Urszula Nowogórska zaznaczyła, że odpowiednim krokiem w obecnej kryzysowej sytuacji byłaby "unia energetyczna" zmierzająca do wspólnych zakupów energii i decyzji. - Jest potrzebna zmiana podejścia do źródeł energii. Rządzący widzą teraz, że nasze postulaty dotyczące odnawialnych źródeł energii wydają się racjonalne, potrzebne są wspólne działania w zakresie sytuacji energetycznej Polaków, w przeciwnym razie szykuje się nam bardzo głęboki kryzys - mówiła poseł.

Posłuchaj
19:37 PR24_mp3 2022_09_12-08-07-55.mp3 Urszula Nowogórska i Robert Telus o polityce klimatycznej UE (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

W piątek w Brukseli ministrowie ds. energii państw UE spotkali się, by rozmawiać o tym, jak zaradzić kryzysowi energetycznemu w UE. 

Czytaj także:

W ramach pakietu „Fit for 55” UE pracuje nad zmianą przepisów dotyczących klimatu, energii i transportu. Chce dostosować obowiązujące prawo do celów na 2030 r. i na 2050 r. Nazwa pakietu nawiązanie do celu redukcji emisji, o co najmniej 55 proc., który UE wyznaczyła sobie na 2030 r.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Urszula Nowogórska, Robert Telus

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także