more_horiz

Wzrośnie płaca minimalna. Jerzy Małecki: realizacja naszych obietnic

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 09:35
- Opozycja krytykuje zarówno to, że jest to kwota za wysoka, jak i za niska. To jest oczywiście pomoc dla najuboższych, to ponad 3 mln osób, to krok w dobrym kierunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Małecki (Prawo i Sprawiedliwość), który o wzroście płacy minimalnej dyskutował z Janem Łopatą (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 zł, a od 1 lipca - do 3600 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. To więcej, niż wynosiła wcześniejsza propozycja. W lipcu przyszłego roku płaca minimalna będzie o 590 zł wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę w bieżącym roku.

Jan Łopata ocenił, że wysoka inflacja to nie jest zasadniczy powód podniesienia płacy minimalnej. - To też pewna forma zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego, który chciał doprowadzić, by wyniosła ona 4 tys. zł - stwierdził. Zwrócił też uwagę na krytyczne głosy przedsiębiorców w tej sprawie. - Ta dyskusja dotycząca płacy minimalnej powinna być prowadzona z przedsiębiorcami, ale i opozycją, wcześniej niż się zadekretuje kwotę i całą ustawę - powiedział.

Jerzy Małecki zwracał uwagę, że jest to konsekwentna realizacja obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz polityki społecznej. - To krok w dobrym kierunku, te kilkaset zł na pewno przyda się najuboższym osobom i zostanie w racjonalny sposób wykorzystane - podkreślał.

Posłuchaj

19:44 PR24 2022_09_14-08-08-07.mp3 Jerzy Małecki i Jan Łopata o wzroście płacy minimalnej (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105 proc. - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Jerzy Małecki i Jan Łopata

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 8.08

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także