more_horiz

"Niewłaściwa decyzja". Joanna Borowiak o nominacji Andrija Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 09:15
- Decyzja dotycząca powołania Andrija Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy na pewno była omawiana z polską dyplomacją - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak z PiS. Gościem audycji był też Jarosław Rzepa z PSL. W jego ocenie, ta nominacja "nie pomaga w układaniu dobrych relacji" na linii Warszawa-Kijów.

Goście PR24 komentowali nominację Andrija Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy. Przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej Ukrainy Taras Melnyczuk poinformował, że były ambasador w Berlinie został nowym wiceministrem spraw zagranicznych. Dyplomata zasłynął bardzo krytycznymi uwagami pod adresem rządu Niemiec po rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wypowiedziami usprawiedliwiającymi masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera.

"Odbyły się rozmowy"

- Polska jest w stałym kontakcie z prezydentem Ukrainy i jestem przekonana, że odbyły się rozmowy na temat tej nominacji. To co możemy dziś powiedzieć, to właśnie to, iż mamy do czynienia z niewłaściwą decyzją, choć politycy nie są od tego, by komentować sprawy, które toczą się na zasadzie relacji wzajemnych w dyplomacji. Możemy stwierdzić, że jest to decyzja niefortunna w sytuacji, gdy toczy się wojna - powiedziała Joanna Borowiak z PiS.

Przed kilkoma miesiącami w rozmowie z niemieckim dziennikarzem Andrij Melnyk został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi dowodził Bandera. Ambasador powiedział, że we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. "To była wojna" – stwierdził polityk. Został odwołany z funkcji ambasadora przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w lipcu.

"Nominacja nie pomaga"

- Na pewno jego nominacja na wiceszefa MSZ Ukrainy nie pomaga w układaniu dobrych relacji pomiędzy Polską, a Ukrainą i z pewnością nasza dyplomacja zajmie stosowne tutaj stanowisko. Pytanie jest takie, co spowodowało że ta osoba znalazła uznanie we władzach ukraińskich? Niech więc strona ukraińska zna nasze zdanie w tej sprawie i niech sama w jakiś sposób sobie ze sprawą poradzi - podkreślił Jarosław Rzepa z PSL.

Posłuchaj
20:25 PR24_mp3 2022_11_22-08-09-27.mp3 "To była niewłaściwa decyzja". Joanna Borowiak (PiS) o nominacji Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy. Gościem "Dwóch stron" był też Jarosław Rzepa (PSL)

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Joanna Borowiak (PiS) i Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 22.11.2022

Godzina: 08:09  

Zobacz także

Zobacz także