more_horiz

"Należy ich nagrodzić, a nie karać". Smoliński o Polakach walczących po stronie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 09:25
- Są Polacy i żołnierze z całego świata, którzy zdecydowali się walczyć po stronie ukraińskiej. Zdecydowaliśmy się, żeby objąć tych Polaków abolicją, i słusznie (...). Myślę, że nie będzie żadnych wątpliwości i zostanie to przyjęte - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński (PiS), który dyskutował z Radosławem Lubczykiem (Koalicja Polska-PSL).

Do Sejmu trafił projekt ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie po 20 lutego 2014 r. przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej zgody. Podobnie, za przestępstwo nie będzie uznane prowadzenie zaciągu polskich obywateli lub przebywających w Polsce cudzoziemców do ukraińskiego wojska. Pod projektem podpisali się posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS.

Kazimierz Smoliński zaznaczył, że jest to bardzo cenna inicjatywa, a walczących Polaków "należy nagrodzić, a nie karać".

Radosław Lubczyk komentował zbrodnie wojsk rosyjskich popełniane na Ukrainie. - Nie jestem w stanie zrozumieć, że świat akceptuje Putina czy Ławrowa, który jeździ po świecie i obraża inteligencję rozmówców, mówiąc, że to Ukraina jest za wszystko odpowiedzialna, a Rosja tylko pomaga ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie. Taki człowiek nie powinien być nigdzie zapraszany, powinien być traktowany jako terrorysta - stwierdził.

W audycji dyskutowano także kwestie zbrojeń polskiej armii. - Przyjęliśmy w poprzednich latach teorię, że bronimy się na Wiśle, a teren Polski wschodniej oddajemy Rosjanom bez walki. Na szczęście to się zmieniło - mówił Kazimierz Smoliński.

Posłuchaj
21:21 [PR24]PR24 (PCM) 30 grudzień 2022 08_07_10.mp3 Kazimierz Smoliński, Radosław Lubczyk o wojnie na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Kazimierz Smoliński, Radosław Lubczyk

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także