more_horiz

Odbudowa Ukrainy. Semeniuk-Patkowska: nie może się odbyć bez udziału Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 09:48
- Dla wszystkich starczy miejsca, odbudowa nie może się jednak odbyć bez udziału Polski. Przede wszystkim z powodów geopolitycznych i międzynarodowych. Polska jest też naturalnym hubem społecznym, militarnym i gospodarczym dla Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Gościem był również Przemysław Koperski z Nowej Lewicy.

W środę z wizytą do Warszawy przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta w Polsce Wołodymyra Zełenskiego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z ukraińskim politykiem spotkają się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Podczas wizyty poruszone zostaną sprawy strategiczne związane z sytuacją na froncie, kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz relacje dwustronne między Polską a Ukrainą. 

Przemysław Koperski podkreślił, że wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie będzie też zaproszeniem do odbudowy Ukrainy. - Ważne są przy tym umorzenie międzynarodowego długu Ukrainy i egzekucja odszkodowań od Rosji. Potrzebna jest też zmiana sytuacji w Rosji. Wierzę, że nastąpią zmiany w Rosji, która zapłaci za swoje zbrodnie. Chodzi o dziesiątki miliardów euro - powiedział poseł Nowej Lewicy. 

Natomiast Olga Semeniuk-Patkowska zauważyła, że pierwszym warunkiem rozpoczęcia odbudowy Ukrainy jest zakończenie wojny. - Potrzebny jest też brak chaosu. W mediach niemieckich pojawiają się próby konfliktowania pomiędzy poszczególnymi krajami. Dla wszystkich starczy miejsca. Odbudowa nie może się jednak odbyć bez udziału Polski. Przede wszystkim z powodów geopolitycznych i międzynarodowych. Polska jest też naturalnym hubem społecznym, militarnym i gospodarczym dla Ukrainy. Od maja ubiegłego roku prowadzimy rozmowy z firmami ukraińskimi. Szacunki Banku Światowego mówią, że początkowa faza odbudowy Ukrainy będzie kosztowała kilkanaście miliardów dolarów. O realizacji tych planów będziemy jednak mogli mówić dopiero po zakończeniu wojny - tłumaczyła wiceminister rozwoju i technologii. 


Posłuchaj
21:13 PR24 2023_04_04-08-06-33.mp3 Olga Semeniuk-Patkowska i Przemysław Koperski gośćmi Doroty Kani (Dwie strony)

 


W planach wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie jest też otwarte spotkanie z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Olga Semeniuk-Patkowska (PiS), Przemysław Koperski (Nowa Lewica)

Data emisji: 4.04.23

Godzina emisji: 8.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także