X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prawnicy: TSUE jak Juliusz Cezar, który nie pozwolił robić z obywateli niewolników

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:40
- Myśląc o sukcesie frankowiczów, przychodzi mi do głowy bitwa pod Zelą z 47 r. p.n.e. - mówiła prawniczka Beata Komarnicka-Nowak. - Juliusz Cezar pokonał króla Farnakesa II, który próbował z obywateli rzymskich zrobić niewolników - wskazywała na analogię.
Audio
  • Prawnicy: TSUE jak Juliusz Cezar, który nie pozwolił robić z obywateli niewolników ("Stan rzeczy")
Pomnik Juliusza Cezara w Rzymie
Pomnik Juliusza Cezara w RzymieFoto: Flickr

PAP Andrzej Duda 1 1200.jpg
Andrzej Duda: sądy będą kierowały się wytycznymi, które TSUE dał ws. frankowiczów

Sędziowie z Luksemburga stanęli po stronie kredytobiorców w sporze z bankami. Dali zielone światło dla unieważnienia umów z powodu nieuczciwych klauzul. To orzeczenie otwiera drogę frankowiczom do składania pozwów w polskich sądach.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Pełnomocnicy frankowiczów zadowoleni po wyroku TSUE


Prawnicy Beata Komarnicka-Nowak i Mariusz Korpalski opowiedzieli w Polskim Radiu 24 m.in. o tym, kiedy pojawili się u nich pierwsi nabrani klienci, tzw. frankowicze. - Pierwsi pojawili się w roku 2012, były to osoby, które miały problem już o wiele wcześniej, niż nastąpiło tąpnięcie kursu franka. Początkowo były to pojedyncze osoby, których wtedy nikt nie rozumiał - mówił Mariusz Korpalski.

- Nie wiedzieli skąd bierze się kwota, którą mają spłacać, nie wiedzieli, dlaczego bank wypowiedział im umowę - dodał.

ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: Trybunał Sprawiedliwości UE podzielił nasze stanowisko

"Veni vidi vici polskich frankowiczów"

Beata Komarnicka-Nowak wskazywała, że myśląc o tym, jaki wymiar ma ten sukces frankowiczów, nasuwają się jej porównania do bitwy pod Zelą z 47 r. p.n.e. w trakcie wojny domowej w Rzymie, między siłami rzymskimi Juliusza Cezara a armią króla Pontu Farnakesa II, zakończone zdecydowanym zwycięstwem rzymskim. - To jest tak na prawdę veni vidi vici polskich frankowiczów. Trybunał Sprawiedliwości próbuje tym wyrokiem przywrócić to, co dyrektywy unijne i orzecznictwo unijne mówi już od dawna, że pomiędzy konsumentem a bankiem musi panować symetria w umowie - tłumaczyła.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Trybunał Sprawiedliwości UE stanął po stronie frankowiczów

- To znaczy, że musimy mieć równą pozycję. Dzisiejszy wyrok zrównał te pozycje. Wszyscy frankowicze dostali do ręki narzędzie, dzięki któremu mogą skutecznie dochodzić swoich praw - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Beata Komarnicka-Nowak, Mariusz Korpalski (prawnicy)

Data emisji: 03.10.2019

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy frankowiczów czeka przełom? Dziś ważna decyzja TSUE

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 07:14
Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi orzeczenie dotyczące kredytów frankowych. Kilka miesięcy temu opinię w tej sprawie wydał rzecznik generalny Trybunału i była ona korzystna dla frankowiczów. Sędziowie z Luksemburga mogą wziąć pod uwagę tę opinię, co dzieje się w większości przypadków, ale nie muszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Piwnik: orzeczenie TSUE ws. frankowiczów może skłonić banki do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:24
- Mam nadzieję, że banki otrzymały sygnał ostrzegawczy. W rozstrzygnięciach sądowych dochodzą jeszcze koszty postępowania, być może banki będą bardziej skłonne do negocjacji - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Wolna-Sroka o wyroku TSUE ws. frankowiczów: kredytobiorcy dowiedzą się o swoich prawach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:40
- Głównym roszczeniem jest unieważnienie umowy. Nie można bowiem zalegalizować czegoś, co od początku jest nieważne. Kredytobiorca ma zwrócić tyle, ile bank mu wypłacił, w złotówkach. To bardzo duże ułatwienie dla kredytobiorcy - stwierdziła mec. Anna Wolna-Sroka, adwokat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Kacper Jankowski: frankowicze dostali mocny oręż do walki z bankami

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:01
- Na ten dzień oczekiwały tysiące polskich rodzin. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy dostali dodatkowy, bardzo mocny oręż do walki z bankami - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Kacper Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: wyrok TSUE wzmacnia pozycję frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:55
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pokazuje, iż osoby, które miały kredyty frankowe, mogą domagać się swoich praw. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów konsumenckich z powodu zawartych w nich nieuczciwych klauzul.
rozwiń zwiń