"Stoimy przed bardzo trudnym dylematem". Dr Szołucha o kondycji polskiej gospodarki

2020-10-01, 19:28

"Stoimy przed bardzo trudnym dylematem". Dr Szołucha o kondycji polskiej gospodarki
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- W przypadku pandemii stoimy przed bardzo trudnym dylematem. Z jednej strony chcemy ratować życie i egzystencję ludzi, a z drugiej strony nie chcemy doprowadzić do jeszcze większych strat przy zastosowaniu radykalnych środków zaradczych, które zastosowaliśmy wiosną - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Marian Szołucha, ekonomista.

Rozmowa dotyczyła stanu polskiej gospodarki. - Po poprzednim lockdownie polska gospodarka wyszła poturbowana, choć w mniejszym stopniu niż inne kraje europejskie. Zamroził on fundamenty naszej gospodarki. Produkcja przemysłowa ciągle jednak u nas rośnie, a bezrobocie oscyluje wokół 5 proc. To znacznie mniej niż w latach poprzednich. Wynagrodzenia także rosną, choć wolniej - zwrócił uwagę dr Marian Szołucha.

Powiązany Artykuł

fitch1200.jpg
"Potwierdza wiarygodność naszej polityki". Optymistyczne prognozy agencji Fitch dla Polski

- Inflacja na razie jest w widełkach, choć w ich górnych granicach. Pod tym względem jesteśmy akurat w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o Unię Europejską. Odnośnie budżetu państwa i finansów publicznych, których uruchomienie pomogło gospodarce, sytuacja jest znacznie gorsza, niż się spodziewaliśmy. Nie jest ona katastrofalna, ale skończy się na deficycie na poziomie ok. 110 mld złotych - zaznaczył.

Posłuchaj

Dr Marian Szołucha o kondycji polskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa (Stan Rzeczy/PR24) 20:34
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem "stoimy przed bardzo trudnym dylematem - jak ratować życie i egzystencję ludzi, a z drugiej strony nie chcemy doprowadzić do jeszcze większych strat przy zastosowaniu radykalnych środków zaradczych, które zastosowaliśmy wiosną. Na przyszłość mamy duży poziom niepewności na światowych rynkach, a odnośnie polskiej gospodarki można powiedzieć, że drugiego takiego zamrożenia na takim poziomie po prostu byśmy nie przeżyli. Stąd brak nawet pomysłów na zastosowanie lockdownu podobnego do tego z kwietnia".

Czytaj także:

- Jeśli Unia Europejska nie zastosuje bardziej chirurgicznych narzędzi antyepidemicznych, będziemy mieli poważny problem z turystyką. Nie jest to branża decydująca o naszej egzystencji, ale w jej skład wchodzi również twarda infrastruktura, jak np. lotniska. Jeśli nie zostaną one dokapitalizowane, będziemy mieli poważny kłopot, bo bankructwo jednej firmy natychmiast przekłada się na pogorszenie sytuacji kolejnych. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Marian Szołucha (ekonomista)

Data emisji: 1.10.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej