X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Grzech zaniechania i jeden wielki wyrzut pod adresem III RP". Karol Gac o sprawie sędziego SN Józefa I.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 20:33
- Dziś, 30 lat po przemianach Okrągłego Stołu w jakikolwiek sposób próbuje się przywrócić elementarne poczucie sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac ("Do Rzeczy") o uchyleniu immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: .Piotr Kamionka/REPORTER/EastNews

Na 21 stycznia przyszłego roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wyznaczyła termin rozpoznania sprawy immunitetowej sędziego tego sądu, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego - poinformował rzecznik tej Izby Piotr Falkowski.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

O zgodę na pociągnięcie sędziego Iwulskiego do odpowiedzialności karnej wystąpiła do SN Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. 

Z ustaleń śledczych IPN wynika, że w 1982 r. Iwulski zasiadał w składzie Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, który skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata więzienia za roznoszenie "antypaństwowych" ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.

"Wiele zbrodni nie zostało wyjaśnionych"

Karol Gac zwracał uwagę, że sprawy takie, jak Józefa I. czekały przez lata na rozstrzygnięcie. - Dobrze, że do tych wniosków doszło i immunitety zostaną uchylone, ale nie można nie zapytać, dlaczego dopiero teraz, dopiero w 2020 r. wpływają wnioski o uchylenie immunitetów za sprawy, które miały miejsce w 1982 r. Niedawno mieliśmy 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 50. rocznicę masakry na Wybrzeżu i wszyscy zdajemy sobie sprawę, ze ani te zbrodnie, ani też wiele innych nie zostało wyjaśnionych, a ich sprawcy nie zostali rozliczeni w żaden sposób, a jeżeli już to symbolicznie. To grzech zaniechania i jeden wielki wyrzut pod adresem III RP - podkreślał.

"To kuriozum, że w Sądzie Najwyższym  orzekają tacy ludzie"

- Wiemy doskonale, dlaczego tak było i na czym polegała nasza transformacja ustrojowa. Wielu ludziom pozwolono robić kariery, cieszyli się pewnego rodzaju immunitetem i mamy tego efekty. Dziś 30 lat po przemianach Okrągłego Stołu w jakikolwiek sposób próbuje się przywrócić elementarne poczucie sprawiedliwości. Kuriozum jest, że w Sądzie Najwyższym, najwyższej instancji w Polsce, orzekają tacy ludzie, związani z poprzednim ustrojem i aparatem opresji, którzy doprowadzali do haniebnych wyroków, którzy byli wtedy prokuratorami i sędziami - zwracał uwagę.

Posłuchaj
21:48 _PR24_AAC 2020_12_21-19-06-21.mp3 21.12.2020 Karol Gac (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Gość audycji odniósł się również do wniosku o uchylenie immunitetu poseł Joannie Scheuring-Wielgus w związku z obrażaniem uczuć religijnych i znieważeniem miejsca kultu religijnego. - Są odpowiednie paragrafy, które, co ciekawe, zostały wprowadzone do Kodeksu za czasów rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z zażenowaniem czytam reakcje na tę sytuację, nagle ktoś się dziwi, że państwo reaguje na takie zdarzenie, podczas którego pani poseł postanowiła wejść do kościoła i zakłócić mszę świętą. Ludzie Lewicy i z nią związani dziwią się, że takich rzeczy robić nie można - komentował Karol Gac.

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Karol Gac

Data emisji: 21.12.2020

Godzina: 19.06

Czytaj także

"Potrzebne rozwiązania instytucjonalne". Piotr Andrzejewski o sprawie sędziego Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 16:45
- Cała III RP oparta jest na ustaleniach okrągłostołowych, uwalniających od odpowiedzialności karnej za popełnionej po II Wojnie Światowej zbrodnie przedstawicieli reżimu komunistycznego. Wszelkie przestępstwa, z politycznego uzgodnienia, zostały skierowane na margines - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kubasiewicz: w szkole powinno się opowiadać o tym, co działo się w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:59
- Uważam, że powinno się w szkole opowiadać o tym co się działo w PRL-u, co się działo w stanie wojennym - mówi Ewa Kubasiewicz. Opozycjonistka w czasie stanu wojennego została aresztowana i otrzymała najwyższy wyrok w kraju.
rozwiń zwiń