Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją
- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które Niemcy popełniali podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
2021-01-29, 20:37
W polskiej debacie publicznej co chwila powraca dyskusja dotycząca tematu relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej. W 2018 roku ukazała się książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" pod redakcją prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Instytut Pamięci Narodowej przygotował natomiast czasopismo naukowe, również w języku angielskim, które jest kolejnym głosem w polemice.
Powiązany Artykuł
Raport: zacieranie odpowiedzialności Niemiec zniekształcaniem pamięci o Holokauście
- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Uznaliśmy za konieczne, by stworzyć nowy periodyk naukowy, w którym poruszymy pewne kwestie. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które popełniali Niemcy podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - wskazał dr Mateusz Szpytma.
Jedną z prac w czasopiśmie jest tekst "Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki »Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski«".
Posłuchaj
- Esencją nauki jest dyskusja, która ma przybliżyć nas do prawdy. Z wcześniejszych publikacji prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego wiemy, że ich książki są bardzo często dyskusyjne, można w nich znaleźć niedokładności, manipulacje i przekłamania. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić również "Dalej jest noc…". Ukazało się bowiem wiele artykułów omawiających ten tytuł, jeszcze przed jego wydaniem, które w zdecydowany sposób pokazywały rzekomą dużą skalę współudziału Polaków w zbrodniach niemieckich - wyjaśnił wiceprezes IPN.
REKLAMA
Dr Szpytma podkreślił, że nie da się zaprzeczyć temu, iż Polacy brali udział w pojedynczych mordach, jednak zwrócił uwagę, że we wspomnianych tekstach przedstawione to zostało jako zjawisko o olbrzymiej skali. - Ostatecznie sama książka tego nie wykazała - dodał dr Szpytma.
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 19.06
Polskie Radio 24/db
REKLAMA