more_horiz

Opłata reprograficzna. Joanna Kos-Krauze: wsparcie i rekompensata dla twórców

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 21:25
- Te pieniądze mają być przeznaczone na stworzenie specjalnego funduszu, który będzie wspierał wszystkich twórców, tak by mieli równy dostęp do opieki społecznej czy funduszu emerytalnego - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Kos-Krauze, reżyser, dokumentalistka, o projekcie wprowadzenia opłaty reprograficznej.
Tradycja świątecznych wyprzedaży pod hasłami czarnego piątku i cyfrowego poniedziałku staje się coraz popularniejsza w Polsce.
Tradycja świątecznych wyprzedaży pod hasłami "czarnego piątku" i "cyfrowego poniedziałku" staje się coraz popularniejsza w Polsce. Foto: unsplash / pexels

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wprowadzić dodatkową opłatę za urządzenia elektroniczne. Miałaby ona być finansowanym zadośćuczynieniem dla artystów w związku z prawami autorskimi.

smartfon FREE 1200.jpg
Opłata reprograficzna. Czy wpłynie na ceny urządzeń elektronicznych?

Joanna Kos-Krauze podkreślała, że w okresie po transformacji ustrojowej nie zadbano o prawa twórców. - Bardzo ważne było przywrócenie wolności, zlikwidowanie cenzury w sztuce, natomiast system państwa pewnych rzeczy nie wypełnił. Powinny za tym pójść zmiany w ZUS-ie, czy wynikający z konstytucji równy dostęp do opieki zdrowotnej czy emerytalnej. W paru obszarach, w stosunku do sporej grupy ludzi, system tego nie zdążył zrobić, wg badań twórcy to ok. 70 tys. osób.   - przypominała.

- To pewien rodzaj opłaty, rekompensaty, którą powinni płacić twórcom producenci czy importerzy sprzętu elektronicznego i tzw. czystych nośników. Opłata nie obciąża w żaden sposób konsumenta, to wielokrotnie powtarzane kłamstwo, to nie są podatki odprowadzane do budżetu czy samorządu - zaznaczyła.

Gość audycji komentowała głosy przeciwne takim regulacjom. - Producenci czy importerzy takiego sprzętu mają potężne pieniądze i lobbystów. W takim starciu bardzo trudno jest się przedrzeć twórcom i bronić swoich praw - stwierdziła Joanna Kos-Krauze.

Posłuchaj

22:02 PR24_mp3 2021_04_23-19-06-33.mp3 Joanna Kos-Krauze o ustawie reprograficznej (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Czytaj także:

Rząd pracuje nad ustawą o statusie artysty zawodowego, która ma m.in. uregulować kwestię opłaty reprograficznej tak, by zostały nią objęte także komputery, tablety czy smartfony. Dodatkowe środki, zebrane w ten sposób, mają trafić na wsparcie dla artystów.

Ustawa o statusie artysty zawodowego ma m.in. zapewnić artystom podstawowe ubezpieczenia społeczne. Projekt ustawy powstał z inicjatywy resortu kultury, a jego pierwotną wersję opracowała Ogólnopolska Konferencja Kultury, skupiająca ekspertów z różnych dziedzin kultury i sztuki.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Joanna Kos-Krauze

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także