"Proces nie jest szczególnie długi". Prof. Paweł Skibiński o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

- Ten proces nie jest szczególnie długi, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że minęło niewiele ponad 40 lat od śmierci prymasa Polski. W związku z tym sam proces beatyfikacji w oddaleniu od momentu zgonu nie jest wysoce rażący - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Skibiński (historyk UW). 

2021-09-10, 21:20

"Proces nie jest szczególnie długi". Prof. Paweł Skibiński o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia
Prof. Paweł Skibiński. Foto: Polskie Radio

W niedzielę w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Róży Czackiej. Msza beatyfikacyjna zostanie odprawiona w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godzinie 12.00. 

Powiązany Artykuł

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Prymas Stefan Wyszyński. Serwis specjalny

- Trzeba powiedzieć, że bardzo wielu Polaków, jak i świadków życia prymasa Polski oczekiwało, że beatyfikacja będzie błyskawiczna. Tak się nie stało z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest po prostu obszerność dorobku Prymasa Tysiąclecia - ocenił prof. Paweł Skibiński.

Gość audycji wyjaśnił, że "proces musiał trwać dość długo, także dlatego, że udokumentowanie tak bogatego i długiego życia wymagało wiele wysiłku". - Krótko mówiąc to musiało przedłużać ten proces - zaznaczył historyk Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego beatyfikacja prymasa Polski zajęła tyle czasu?

Prof. Paweł Skibiński, odnosząc się do przedłużającego się uznania za świętego kardynała Stefana Wyszyńskiego, podkreślił, że "po pierwsze, ten proces nie jest szczególnie długi, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że minęło niewiele ponad 40 lat od śmierci Prymasa Wyszyńskiego". - W związku z tym sam proces beatyfikacji w oddaleniu od momentu zgonu, nie jest wysoce rażący - podsumował. Jak dodał "wielu beatyfikowanych czekało znacznie dłużej".

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Paweł Skibiński o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia (PR24/Stan rzeczy) 22:26
+
Dodaj do playlisty

- Drugi element to była kwestia konieczności poczekania na pełną dokumentację medyczną, która potwierdzałaby charakter uzdrowienia stającego się podstawą beatyfikacji osoby kwalifikowanej przez Kościół jako wyznawca. Tak jest w przypadku prymasa Polski - tłumaczył. Paweł Skibiński zauważył, że ten aspekt "na pewno wpłynął na wydłużenie procesu o przynajmniej kilka lat". 

Czytaj również:

Historyk Uniwersytetu Warszawskiego jako "trzeci element, który w pewnej mierze wpłynął na wrażenie długości całego procesu beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego" wskazał, że "na ostatniej prostej przydarzyła się pandemia". 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość PR24: prof. Paweł Skibiński (historyk UW)
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 19.06

PR24/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej