more_horiz

"Scenariusz militarny leży na kremlowskim stole". Eberhardt o polityce Rosji wobec Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:09
- Obecnie mamy do czynienia z daleko posuniętą asertywnością dyplomatyczną Rosji, którą wspomaga zwiększanie obecności wojskowej wzdłuż ukraińskiej granicy. W pewnym momencie gra eskalacyjna może jednak wymknąć się spod kontroli. Jest ryzyko, że rezygnacja z eskalacji może okazać się zbyt kosztowana politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.    
Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich
Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów WschodnichFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Stałej Rady OBWE, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zwracał uwagę, że przeciągający się konflikt na Ukrainie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Stwierdził, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat. Zapowiedział też zaangażowanie polskiego przewodnictwa w OBWE w rozwiązywanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Podkreślił otwartość na dialog i gotowość do przedstawienia w tym celu inicjatyw.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wiele wskazuje na to, że władze rosyjskie chcą zwiększyć presję na Ukrainę. - Na razie toczą się negocjacje, Rosja liczy, że uda się zastraszyć Zachód i osiągnąć ustępstwa. Najpewniej jednak scenariusz militarny leży na kremlowskim stole. Rosja dostosowuje swoją taktykę, czasami bardziej ostentacyjnie grozi Ukrainie. Obecnie mamy do czynienia z daleko posuniętą asertywnością dyplomatyczną, którą wspomaga zwiększanie obecności wojskowej wzdłuż ukraińskiej granicy. W pewnym momencie gra eskalacyjna może wymknąć się spod kontroli. Jest ryzyko, że rezygnacja z eskalacji może okazać się zbyt kosztowana politycznie - powiedział Adam Eberhardt.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich stwierdził, że władze na Kremlu mają świadomość słabnącej roli Rosji w polityce światowej. - Rosja odgrywa coraz mniejszą rolę demograficznie, gospodarczo i politycznie. Starają się wykorzystać dobry dla siebie okres względnej słabości Zachodu. Rosjanie są przekonani, że władze USA ukierunkowane są wyłącznie na Chiny i region Pacyfiku, że dzięki temu można wymusić ustępstwa na wschodniej flance NATO. Dochodzi do tego frustracja związana z rozwojem sytuacji na Ukrainie, że wojna w Donbasie nie przyniosła żadnych efektów. Ukraina jest kluczowa z punktu widzenia Rosji. Definiuje słabość lub potęgę Federacji Rosyjskiej w wymiarze regionalnym i globalnym. Zbigniew Brzeziński napisał kiedyś, że bez kontroli nad Ukrainą Rosja jest mocarstwem regionalnym o ponadregionalnych aspiracjach. Natomiast z kontrolowaną Ukrainą staje się mocarstwem globalnym - podsumował  Eberhardt. 

Posłuchaj
22:22 PR24 2022_01_13-19-06-15.mp3 Adam Eberhardt gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy) 

1 stycznia rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE, która potrwa do końca 2022 roku. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadził: Rafał Dudkiewicz
Gość: Adam Eberhardt
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także