more_horiz
Wiadomości

Polska objęła przewodnictwo w OBWE. Zbigniew Rau ujawnił, jakie będą pierwsze cele

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:35
Podczas trwającego w Wiedniu posiedzenia Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie minister Zbigniew Rau zapowiedział, że pierwszą wizytę jako przewodniczący OBWE, ma zamiar złożyć na Ukrainie.
Wiedeń: minister Zbigniew Rau o wyzwaniach dla OBWE
Wiedeń: minister Zbigniew Rau o wyzwaniach dla OBWEFoto: PAP/DPA/Jens Schlueter

1 stycznia rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE; potrwa do końca 2022 roku.

 Zbigniew Rau podczas czwartkowej konferencji prasowej w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Stałej Rady OBWE, zwracał uwagę, że przeciągający się konflikt na Ukrainie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych.

- Mam zamiar swoją pierwszą wizytę, jako przewodniczący OBWE, złożyć na Ukrainie. I z całą pewnością planuję odwiedzić też wschodnią część tego kraju, aby na miejscu zobaczyć, jaka jest sytuacja - oświadczył szef polskiego MSZ.

Szef MSZ zaznaczył, że bardzo ważnym elementem priorytetów przewodniczącego jest sytuacja cywilów, którzy są dotknięci przez ten konflikt zbrojny. - Jest to też jedna z bardzo ważnych części tego, na czym będę się koncentrować podczas mojej wizyty na Ukrainie - zapewnił.

Posłuchaj
00:17 11499008_1.mp3 Szef MSZ Zbigniew Rau zapowiedział, że bezpieczeństwo w Europie Wschodniej będzie jednym z wyzwań dla OBWE - (IAR)

Donbas. Miejsce konfliktu

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 r. ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło dotąd 13,2-13,4 tys. osób. Według władz w Kijowie w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Czytaj także:

Zobacz także Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem