more_horiz

Plany opozycji na wybory. Karol Gac: wspólna lista służyłaby przede wszystkim Platformie i Tuskowi

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 20:21
- Wspólna lista niewątpliwie służyłaby przede wszystkim Platformie Obywatelskiej i Donaldowi Tuskowi. Większość partii politycznych nie jest skłonna do budowania takiej listy. Myślę, że droga do niej jest bardzo daleka. Dużo bardziej prawdopodobny jest podział na dwa bądź trzy bloki - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl. 
Karol Gac
Karol Gac Foto: PR24

Wybory parlamentarne w Polsce - jeśli nie dojdzie do przyspieszonych - powinny się odbyć jesienią 2023 roku. O tym wydarzeniu myślą już z całą pewnością przedstawiciele wszystkich sił politycznych w naszym kraju. Wśród polityków opozycji toczy się dyskusja o tym czy poszczególne formacje mają startować samodzielnie czy w kilku blokach. Pojawił się też pomysł startu opozycji w jednym dużym bloku

- Przeciwnicy wspólnej listy podnoszą konkretne argumenty. Po pierwsze, twierdzą, że taka próba już była - może nie jeden do jednego, bo wtedy mieliśmy nieco inną sytuację polityczną - przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po drugie, przeciwnicy wspólnej listy mówią, że trzeba spojrzeć na wybory na Węgrzech. Tam wspólna lista opozycji miała dać jej zwycięstwo, ale Fidesz zdeklasował opozycję - podkreślił Karol Gac.

Wspólna lista w razie zmiany ordynacji? 

Jego zdaniem "wspólna lista niewątpliwie służyłaby przede wszystkim Platformie Obywatelskiej i Donaldowi Tuskowi". 

- Większość partii politycznych nie jest skłonna do budowania takiej listy. Ale część polityków Porozumienia czy Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że ewentualnie w przypadku jakiejś zmiany ordynacji wyborczej, być może wspólna lista opozycji byłaby koniecznością. Ale jeżeli nic w tym zakresie się nie wydarzy, każdy wolałby iść swoją drogą - zaznaczył publicysta.

- Myślę, że droga do wspólnej listy jest bardzo daleka. Dużo bardziej prawdopodobny jest podział na dwa bądź trzy bloki. Ale do wyborów mamy przynajmniej ponad rok, jeśli mówimy o terminie konstytucyjnym. Jak znamy politykę, wiele może się jeszcze wydarzyć - podsumował Karol Gac.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:59 _PR24_AAC 2022_05_23-19-06-34.mp3 Karol Gac o wyborach parlamentarnych (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz 
Gość: Karol Gac (DoRzeczy.pl)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem