more_horiz

Macron, Scholz i Draghi w Kijowie. Dr Rak: Ukrainie zależy na szybkim wskazaniu drogi do członkostwa w UE

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 19:55
- Ważne jest dla Kijowa wyznaczenie drogi do osiągnięcia członkowska w Unii Europejskiej i wskazanie perspektywy czasowej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk, autor książek.
Krzysztof Rak
Krzysztof RakFoto: PR24/MS

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi przebywają z wizytą w Kijowie. Dołączył do nich prezydent Rumunii Klaus Iohannis. - Robienie wielkiego halo z podróży tych polityków po kilku miesiącach od rozpoczęcia wojny, świadczy o dystansie europejskich stolic do tego, co się stało, nie znaleziono wcześniej czasu, gdy Ukraina najbardziej potrzebowała pomocy - mówił gość PR24.

Komentował też tłumaczenie się prezydenta Francji pytanego o sens telefonów do Władimira Putina w trakcie trwania wojny na Ukrainie. - W mojej opinii nie był w stanie sensownie wytłumaczyć się z nich, one nie służyły postępowi, raczej budziły podejrzenie co do spójności polityki Zachodu, a w tym przypadku niespójności polityki francuskiej z głównym nurtem Zachodu - mówił dr Krzysztof Rak.

"Droga do członkostwa w UE"

Jak poinformował po spotkaniu z przywódcami europejskich stolic ukraiński przywódca, politycy w Kijowie rozmawiali między innymi o koordynacji wsparcia dla Ukrainy, o powojennej odbudowie kraju, konieczności nakładania dalszych sankcji wobec Rosji oraz pomocy militarnej dla Ukraińców. Między innymi do tych spraw odniósł się gość PR24, komentował też sprawę ewentualnego członkostwa Ukrainy w UE.

Czytaj także:

- Mało konkretne jest to, że popierają oni status Ukrainy jako kandydata do ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale nie ma tu mowy o samym członkostwie. Ukraińcom i części krajów Wspólnoty np. Polsce zależałoby na szybkim wskazaniu drogi do członkostwa, ale to nie padło, poza tym jak miałaby ona wyglądać? Ważne jest więc wyznaczenie drogi do osiągnięcia członkowska i wskazanie perspektywy czasowej - mówił historyk.

Posłuchaj
22:09 _PR24_AAC 2022_06_16-19-06-11.mp3 Macron, Scholz i Draghi w Kijowie. Dr Rak: Ukrainie zależy na szybkim wskazaniu drogi do członkostwa w UE ("Stan rzeczy")

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Krzysztof Rak (historyk, autor książek)

Data emisji: 16.06.2022

Godzina: 19:06 

Zobacz także

Zobacz także