more_horiz

"Pełzająca rewolucja". Paweł Rakowski o sytuacji w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 20:52
- System jest niewydolny. Nie chodzi tylko o opresyjność obyczajową, ale przede wszystkim o indolencję gospodarczą. Wpływ na nastroje społeczne ma też fakt, że Irańczycy stają się coraz bardziej świeckim narodem - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rajkowski. 
Rakowski: fala protestów objęła też Teheran
Rakowski: fala protestów objęła też TeheranFoto: vanchai tan/Shutterstock

W maju doszło w Iranie do krwawych zamieszek. Według mediów społecznościowych w antyrządowych protestach zginęło co najmniej sześć osób. Początkowo Irańczycy demonstrowali w związku ze zniesieniem przez władze subwencji na niektóre zbożowe produkty żywnościowe, co doprowadziło do wzrostu ich cen o 300 proc. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 protesty w Iranie nie są skoordynowane politycznie. - W dużej mierze są to wystąpienia spontaniczne, które wynikają z dramatycznej sytuacji gospodarczej. W Iranie, przy upałach sięgających 40 stopni Celsjusza przez sześć godzin na dobę wyłączana jest  elektryczność, aż siedmiokrotnie zdrożała żywność, szczególnie olej i produkty zbożowe. W związku z sankcjami gospodarka irańska nie ma szans na odbudowanie się po pandemii - powiedział Paweł Rakowski.

Podkreślił też, że mamy do czynienia z pełzającą rewolucją. - Na razie władza ajatollahów nie rozjeżdża czołgami demonstrantów, stara się nie radykalizować nastrojów. Są jednak dowody na to, że tajna policja pacyfikuje społeczne niepokoje. W zasadzie wszystkie grupy zawodowe biorą udział w strajkach i demonstracjach. Protestuje prowincja i wielkie miasta. Fala protestów objęła też Teheran. W Iranie zawsze wybuchały jakieś niepokoje, ale zwykle w wielkich aglomeracjach. Natomiast na prowincji, gdzie ajatollahowie cieszyli się największym poparciem, było spokojnie. Tym razem protestuje też wieś. Według różnych doniesień Iran poszukuje na światowych rynkach ponad 6 mld ton zboża - tłumaczył Rakowski.

Czytaj także:

- System jest niewydolny. Nie chodzi tylko o opresyjność obyczajową, ale przede wszystkim o indolencję gospodarczą. Wpływ na nastroje społeczne ma też fakt, że Irańczycy stają się coraz bardziej świeckim narodem - dodał.

Posłuchaj
22:12 PR24 2022_06_17-19-06-25.mp3 Paweł Rakowski gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)

 

Do niepokojów w kraju odniósł się ostatnio najwyższy przywódca duchowy Iranu Ajatollah Ali Chamenei. Oświadczył, że "wrogowie" wywołują niepokoje w celu obalenia Republiki Islamskiej. Jego zdaniem kalkulacje wrogów są błędne, co już miało miejsce wiele razy w przeszłości.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Paweł Rakowski (publicysta, ekspert ds. Bliskiego Wschodu)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina: 19.06 

PR24

Zobacz także

Zobacz także