more_horiz

Zmiana terminu wyborów samorządowych? Woś: kluczowe będzie stanowisko prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 20:13
- Nie ma sensu forsować projektu, który miałby się spotkać z wetem prezydenta. Od czasu do czasu, w sprawach tak newralgicznych jak prawo wyborcze, weto się zdarza - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Michał Woś
Michał WośFoto: PR24/AK

Projekt dotyczący przesunięcia terminu wyborów samorządowych ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal PolskieRadio24.pl, nastąpi to w uzgodnieniu z prezydentem. PiS ma zaproponować przesunięcie ich terminu z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r. po to, aby nie odbywały się w tym samym czasie co wybory parlamentarne, które także są zaplanowane na jesień przyszłego roku.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że projekt nie będzie miał szans na przegłosowanie bez poparcia posłów Solidarnej Polski. - Kluczowe jest jednak stanowisko Kancelarii Prezydenta. Nie ma sensu forsować projektu, który miałby się spotkać z wetem. Od czasu do czasu, w sprawach tak newralgicznych jak prawo wyborcze, weto się zdarza. Im szybciej zapadną uzgodnienia w tej sprawie, tym bardziej realne jest przesunięcie tego terminu. Im dłużej to będzie trwało, tym większe prawdopodobieństwa braku uzgodnienia projektu z Pałacem Prezydenckim. Skupiłbym uwagę na działaniach prezydenta RP - powiedział Michał Woś. 

Wiceminister Woś odniósł się też do rezygnacji Jarosława Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że nie jest już w rządzie. "Premier Mateusz Morawiecki oraz, z tego co wiem, prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację" - powiedział.

Woś podkreślił, że wielkim dziełem wicepremiera Kaczyńskiego jest ustawa o obronie ojczyzny. - Zostawił po sobie dobre owoce, ale przechodzi zająć się sprawami, które też są niezwykle ważne, żebyśmy mogli brać odpowiedzialność za Polskę także w trzeciej kadencji. Dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy w Polsce żyje się lepiej. Ramię w ramię, prezes Jarosław Kaczyński wraz z prezesem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro i całym zapleczem, będziemy robić wszystko, aby trzecia kadencja stała się faktem. Optymalnym scenariuszem dla całego obozu Zjednoczonej Prawicy będą wspólne listy wyborcze. Nie jest jednak tak, że na 1,5 roku przed wyborami takie listy są przygotowane. Tak to nie wygląda - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.


Posłuchaj
24:06 PR24 2022_06_21-19-05-53.mp3 Michał Woś gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

 

Następcą Jarosława Kaczyńskiego w rządzie, w randze wicepremiera, będzie szef MON Mariusz Błaszczak.


* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Michał Woś

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także