more_horiz

Broń nuklearna USA w Polsce? Gen. Komornicki: decyzja w tej sprawie może zapaść w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 20:24
- Rozmowy trwają i są daleko zaawansowane, skoro taki komunikat ukazał się w przestrzeni publicznej. Decyzja w tej kwestii może zapaść w tym roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 
Gen. Leon Komornicki: wojna na Ukrainie jest dopiero w drugiej fazie strategicznej
Gen. Leon Komornicki: wojna na Ukrainie jest dopiero w drugiej fazie strategicznejFoto: PR24

W wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" prezydent Andrzej Duda nie wykluczył ewentualnego skorzystania przez Polskę z parasola nuklearnego USA. - Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w programie Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty - powiedział prezydent.

Zdaniem gen. Leona Komornickiego to oznacza, że "cieszymy się dużym zaufaniem u prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także u kierownictwa politycznego tego kraju". - I z inicjatywy Polski prawdopodobnie zapada decyzja, że na terenie naszego kraju zostanie rozmieszczona broń jądrowa Stanów Zjednoczonych, wraz z nosicielami - podkreślił gość PR24.

"O użyciu będzie decydował rząd USA"

- O użyciu tej broni, jeśli znajdzie się ona w naszym kraju, będzie decydował rząd Stanów Zjednoczonych. Tam będą zapadać decyzje polityczne, ale mogą one zapadać na nasz wniosek, z naszej inicjatywy - dodał.

Przypomniał również, że w Europie jest kilka państw objętych programem natowskim Nuclear Sharing. - To Włochy, Turcja, Holandia i Niemcy. Na terenie Turcji jest około 70 głowic jądrowych, na terenie Włoch - 50, Holandii - 20. To wszystko jest pod kontrolą Stanów Zjednoczonych, ale rozmieszczone na terytoriach tych krajów. Ta broń może być użyta, kiedy nastąpi taka konieczność - wyjaśniał gen. Leon Komornicki. 

Według niego "decyzja w sprawie Polski może zapaść już w tym roku". - Rozmowy trwają, one rozpoczęły się wcześniej, być może wiosną tego roku. Te sprawy są daleko zaawansowane, skoro komunikat na ten temat ukazał się w przestrzeni publicznej - powiedział.

- Te decyzje lada moment mogą zostać zrealizowane. Jest to tylko kwestia wyznaczenia miejsca, gdzie ta broń ma być przechowywana. Jeśli wejdziemy do tego programu, będziemy objęci parasolem jądrowym Stanów Zjednoczonych. Ta broń będzie mogła być użyta w obronie bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - podsumował gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:52 PR24 2022_10_05-19-06-09.mp3 gen. Leon Komornicki o możliwości pojawienia się broni nuklearnej USA w Polsce (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: gen. Leon Komornicki (były wiceszef Sztabu Generalnego)
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także