Szef Archiwum Akt Nowych: sprzedawanie ukradzionych zbiorów nie mieści się w kanonie wartości europejskich
- Dla każdego Europejczyka jest to sytuacja dość klarowna. W ramach prawa, w którym wszyscy się poruszamy, sprzedawanie zbiorów, które nie należą do osoby, która je sprzedaje, a co więcej, zostały one wykradzione w czasie wojny, jest czymś, co nie powinno się mieścić w wartościach europejskich - podkreślił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
2022-12-02, 19:47
Berliński dom aukcyjny Grisebach poinformował, że wstrzymuje sprzedaż obrazu skradzionego w 1984 roku z warszawskiego Muzeum Narodowego do czasu wyjaśnienia sprawy na drodze sądowej. Informację w tej sprawie podało Deutsche Welle, a na antenie Polskiego Radia 24 poinformował o tym wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Skradziona w 1984 roku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie akwarela Wassilego Kandinskiego "Kompozycja" została w czwartek wylicytowana w Berlinie. Polscy dyplomaci poinformowali wcześniej dom aukcyjny Grisebach, gdzie odbyła się licytacja, o pochodzeniu dzieła, a mimo to Niemcy nie wstrzymali całego procesu. Zatrzymała go później presja ze strony Polski.
"To nie jest zwykłe dzieło sztuki"
- O Kandinskim i twórczości Kandinskiego usłyszałem już w liceum. Od razu zwróciłem uwagę na to, że nie jest to zwykłe dzieło sztuki, ale jest to dzieło związane ze znanym twórcą - podkreślił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak.
- Dla każdego Europejczyka jest to sytuacja dość klarowna. W ramach prawa, w którym wszyscy się poruszamy, sprzedawanie zbiorów, które nie należą do osoby, która je sprzedaje, a co więcej, zostały one wykradzione w czasie wojny, jest czymś co nie powinno się mieścić w wartościach europejskich - dodał dyrektor.
REKLAMA
Jak zaznaczył, "doświadczamy od czasu do czasu tego typu sytuacji także w przypadku dokumentów".
- Dokumenty, w przeciwieństwie do dzieł sztuki, niosą o wiele więcej informacji, które pozwalają zidentyfikować dokument pod kątem wytwórcy i chronologii. Mają też więcej różnego rodzaju konkretnych, bardzo szczegółowych elementów wykonania, które pomagają ustalić, kiedy i przez kogo dokument został wytworzony, ewentualnie też - jaka była jego droga - powiedział Mariusz Olczak.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych)
Data emisji: 2.12.2022
Godzina: 19.06
bartos
REKLAMA