more_horiz

"Nasza presja okazała się skuteczna". Wiceminister Sellin komentuje decyzję Niemców ws. obrazu Kandinskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 17:23
- Prawdopodobnie dom aukcyjny Grisebach wskutek naszej presji, bardzo silnie się obniżył w ciągu doby, jako wiarygodna instytucja. (...) Zreflektował się - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Selllin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jarosław Sellin
Jarosław Sellin Foto: PR24

Jak informuje "Deutsche Welle", dom aukcyjny Grisebach wstrzymuje transakcję dot. skradzionej w Polsce akwareli Wassilego Kandinskiego.

Zmianę stanowiska Niemców skomentował w PR24 Jarosław Sellin. - Prawdopodobnie dom aukcyjny Grisebach wskutek naszej presji, bardzo silnie się obniżył w ciągu doby, jako wiarygodna instytucja. (...) Zreflektował się. Do czasu wyjaśnienia sprawy w sądzie nie wyda sprzedanego obrazu nabywcy - wyjaśnił. 

Zapytany o to, czy nie za późno polska strona dowiedziała się o sprzedaży dzieła Kandinskiego, wiceszef resortu kultury opowiedział: "W naszym katalogu dzieł poszukiwanych ten obraz znajdował się od lat, od momentu kradzieży".

- Nasi pracownicy w specjalnym departamencie start wojennych i restytucji dóbr przeglądają propozycje aukcji w różnych częściach świata i tydzień przed aukcją w Niemczech dowiedzieli się, że ten obraz się pojawił. Dom aukcyjny dostał informację od nas, że ten obraz poszukujemy od wielu, wielu lat i że jest on kradziony, że nie można być paserem, że skradzioną rzecz trzeba oddać - przypomniał.

"Wygramy w sądzie"

Jak dodał gość audycji, obraz został sprzedany, mimo że tydzień wcześniej dom aukcyjny został poinformowany o jego statusie. - Przekazaliśmy, że należy się wstrzymać z aukcją, że żądamy jego zwrotu - zaznaczył.

Z zapowiedzi domu aukcyjnego wynika, że chce on rozstrzygnięcia sądowego ws. akwareli Wassilego Kandinskiego. - Nie wątpię w to, że w sądzie wygramy. Jest udowodnione, że obraz znalazł się w domu aukcyjnym Grisebach wskutek przestępstwa, kradzieży. Nie może być innego scenariusza, jak oddanie tego obrazu instytucji, która została poszkodowana, czyli Muzeum Narodowemu w Warszawie - podkreślił polityk. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:28 PR24_mp3 2022_12_02-16-49-06.mp3 Jarosław Sellin o sprawie Niemiec, którzy sprzedali skradzione w Polsce dzieło Kandinskiego ("Świata pogląd")

"Kompozycja" to jedno z dzieł Wassilego Kandinskiego, które skupia wszystkie elementy wyróżniające abstrakcyjną twórczość malarza w latach dwudziestych. Pełna żywych kolorów kompozycja na różowym tle składa się z geometrycznych kształtów: wektorów, kół, półkoli i trójkątów, które przecina falista linia narysowana na środku arkusza. Kandinsky podarował akwarelę brunszwickiemu kolekcjonerowi Otto Ralfsowi z okazji jego urodzin 1 kwietnia 1928 roku.


***

Audycja:  Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Jarosław Selllin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 02.12.2022

Godzina: 16.49

kmp

Zobacz także

Zobacz także