"Kursk" - 24 lata po tragedii. Anna Łabuszewska: Putin lekceważył i lekceważy ludzi
W obwodzie kurskim od siedmiu dni trwa ukraińska ofensywa. Szczątki rakiet zniszczyły wielopiętrową kamienicę w stolicy obwodu - Kursku, raniąc kilkanaście osób. Według ostatnich danych Ukraińcy zajęli kilkadziesiąt rosyjskich miejscowości w obwodzie kurskim. Jak przypominają także rosyjscy internauci, ukraińska ofensywa ma miejsce po 24 latach od tragedii okrętu "Kursk". Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Łabuszewska, publicystka Tygodnika Powszechnego.
2024-08-13, 12:13
Atomowy okręt podwodny "Kursk" zatonął 12 sierpnia 2000 roku na Morzu Barentsa wraz ze 118-osobową załogą. Rosyjskie media niezależne i obrońcy praw człowieka winą za tragedię obarczyli Władimira Putina, który nie wyraził zgody na podjęcie międzynarodowej akcji ratowniczej.
Po 24 latach o tej tragedii rosyjscy internauci zamieszczają wpisy, w których obarczają Władimira Putina odpowiedzialnością za topienie Rosji tak, jak za jego rządów zatonął okręt Kursk.
Anna Łabuszewska przypominała wydarzenia, które miały miejsce po tragedii "Kurska" i postępowanie władz wobec rodzin marynarzy. - Klamra spinająca "Kursk", który zatonął w sierpniu 2000 r. i Kurs, stolicę obwodu kurskiego, który został zaatakowany przez regularną armię ukraińską, narzuca się sama. Putin wtedy zlekceważył ludzi i teraz ich lekceważy. Teraz to jeszcze bardziej to widać, jest to jeszcze silniejszy trend w jego polityce niż wtedy, na początku, gdy dopiero zaczynał swoje rządy - zauważyła.
Posłuchaj
Jak podkreślała, armia rosyjska od lat przeżarta jest korupcją. - System stworzony czy udoskonalony przez Putina wspiera się na filarze korupcji, dotyczy to nie tylko urzędników cywilnych, ale i dowództwa wojskowego czy ministerstwa obrony. Obserwujemy to, co dzieje się w ministerstwie obrony po dymisji ministra Szojgu, mamy serie informacji o tym, że jego zastępcy, wiceministrowie czy szefowie departamentów są kolejno aresztowani po przeprowadzonych audytach. Na niższych szczeblach obowiązuje ten sam mechanizm, odcinania "renty korupcyjnej" wśród wojskowych w zależności zależnie od tego, jaki mają stopień - mówiła publicystka, która zaznaczyła, że dziś nawet oficjalne rosyjskie media nie mówią w swojej propagandzie o godności rosyjskiego munduru.
REKLAMA
Latem 2000 roku okręt atomowy K-141 Kursk wrócił z Morza Śródziemnego i brał udział w manewrach na Morzu Barentsa. W trakcie ćwiczeń doszło do eksplozji na pokładzie i jednostka poszła na dno. Na ratunek załodze ruszyły znajdujące się w pobliżu okręty Szwecji, pomoc zaoferowali Amerykanie i Brytyjczycy, ale Moskwa nie wydała zgody. Po wydobyciu wraku okazało się, że wewnątrz eksplodowała torpeda i wybuchł pożar. Eksperci ustalili, że wybuch przeżyły 23 osoby, które można było uratować, ale w związku z tym, iż Rosjanie mieli przestarzały sprzęt, a generałowie nie zgodzili się na dopuszczenie do okrętu zagranicznych ekip ratowniczych, również tych 23 marynarzy poniosło śmierć.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Anna Łabuszewska (Tygodnik Powszechny)
Data emisji: 12.08.2024
Godzina emisji: 21.33
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA