more_horiz

"Chcemy zażegnać spór z KE i wyjść z impasu". Marek Ast o projektach dot. wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 20:49
- Prezydent ma podobne intencje jak posłowie wnioskodawcy - chcemy zażegnać spór z Komisją Europejską. Liczymy na to, że z tych dwóch pomysłów powstanie ustawa, która da szanse na wyjście z impasu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Ast, poseł PiS.
Marek Ast o projektach dot. wymiaru sprawiedliwości: chcemy zażegnać spór z KE i wyjść z impasu
Marek Ast o projektach dot. wymiaru sprawiedliwości: chcemy zażegnać spór z KE i wyjść z impasuFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda złożył projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Do Sejmu wpłynął także projekt ustawy o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów, który został przygotowany przez członków Prawa i Sprawiedliwości.

"Zostali wybrani prawidłowo"

Zdaniem posła Marka Asta "z tych dwóch pomysłów na pewno powstaną rozwiązania, które usatysfakcjonują zarówno Komisję Europejską, jak i środowisko sędziowskie". Odnosząc się do projektu posłów PiS, gość audycji powiedział, że jego twórcy "stoją na stanowisku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, który bez wątpliwości pozostawił kwestię, że przepisy statuujące Izbę Dyscyplinarną są konstytucyjne".

Izba Dyscyplinarna działa w tej chwili absolutnie zgodnie z polskim prawem. Skoro Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował sposób postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, to my wyprowadzamy to postępowanie z Izby do sądu - tłumaczył.

Jak dodał, "nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że sędziowie, którzy weszli w skład Izby Dyscyplinarnej, zostali powołani prawidłowo i zgodnie z polską konstytucją". - Pan prezydent Andrzej Duda ma podobne intencje jak posłowie wnioskodawcy - chcemy zażegnać spór z Komisją Europejską. Liczymy na to, że z tych dwóch projektów powstanie ustawa, która da szanse na wyjście z tego impasu - podkreślił.

Co z Krajową Radą Sądownictwa?

Odnosząc się z kolei do doniesień o tworzeniu podobnych projektów przez ugrupowania opozycyjne, gość audycji powiedział, że "na razie takie pomysły nie wpłynęły do laski marszałkowskiej" i zaprosił posłów opozycji do pracy nad projektami, które już zostały złożone.

Marek Ast zauważył także, że w następnej kolejności może zostać zakwestionowana Krajowa Rada Sądownictwa. - Jakoś nie bardzo widać dobrą wolę ze strony przedstawicieli Komisji Europejskiej. Nie przyjmują naszych tłumaczeń, że KRS składa się z niezawisłych sędziów, których niezawisłości nikt nigdy nie zakwestionował - wskazał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:53 PR24_mp3 2022_02_14-19-12-15.mp3 Marek Ast o projektach dotyczących wymiaru sprawiedliwości ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Marek Ast (poseł PiS; szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka)

Data emisji: 14.02.2022

Godzina: 19.06 

ng

Zobacz także

Zobacz także