more_horiz

Prof. Gontarski: bezczynność Komisji Europejskiej ws. KPO jest bezprawnością

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 20:40
- Komisja Europejska dopuściła się z całą pewnością bezprawności. Jesteśmy dyskryminowani - jako gospodarka unijna - w stosunku do innych gospodarek, które do końca ubiegłego roku otrzymały stosowne zaliczki - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski (Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji).
Prof. Waldemar Gontarski: bezczynność Komisji Europejskiej ws. KPO jest bezprawnością
Prof. Waldemar Gontarski: bezczynność Komisji Europejskiej ws. KPO jest bezprawnościąFoto: Giannis Papanikos/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 2 czerwca do Polski przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej. Szef rządu przekazał, że Ursula von der Leyen podpisze wynegocjowane "kamienie milowe" Krajowego Planu Odbudowy.

Jak ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Waldemar Gontarski, "w ubiegłym roku Komisja Europejska mogła zatwierdzić Krajowy Plan Odbudowy i doprowadzić do tego, żebyśmy do końca 2021 r. uzyskali zaliczkę, czyli »najłatwiejszy pieniądz w historii Unii Europejskiej«".

- Komisja Europejska wtedy tego nie zatwierdziła, ale też nie wydała negatywnej oceny. Odpowiednie rozporządzenie unijne przewidywało, że albo urzędnicy wydadzą pozytywną ocenę dla KPO i doprowadzą do wypłacenia wielomiliardowej zaliczki, albo wydadzą negatywną ocenę, którą KE była zobowiązana należycie uzasadnić. Jednak KE nie potrafiła należycie uzasadnić swojego stanowiska w sensie prawnym, tylko w sensie politycznym mówiła, że chodzi m.in. o Izbę Dyscyplinarną - tłumaczył gość audycji.

Jak dodał, że "KE nie zrobiła nic, więc bezczynność jest tutaj bezprawnością". - Komisja Europejska dopuściła się z całą pewnością bezprawności - podkreślił. - Jesteśmy dyskryminowani - jako gospodarka unijna - w stosunku do innych gospodarek, które do końca ubiegłego roku otrzymały stosowne zaliczki - powiedział.

Krajowy Plan Odbudowy

Gość audycji dodał także, że "przysługuje nam odpowiednie odszkodowanie z tytułu bezczynności KE, ale trzeba z tym iść do trybunału, który jest upolityczniony". - Doświadczaliśmy tego, na przykład, gdy trybunał chciał nas wepchnąć w ręce rosyjskiej energetyki i kazał nam zamknąć kopalnię Turów i mieliśmy naliczane kary - przypomniał.

Zdaniem prof. Waldemara Gontarskiego, teraz "Polska powinna zaproponować Unii Europejskiej zmianę rozporządzenia i zmianę daty wypłaty zaliczki, tak abyśmy mogli te pieniądze otrzymać". - Komu, jak komu, ale Polsce się to najbardziej należy. Komisja Europejska musi być kompletnie upadła moralnie skoro nie rozumie, że od 24 lutego my - spośród wszystkich państw Wspólnoty - ponosimy największy ciężar wojny na Ukrainie - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2022_05_26-19-05-47.mp3 Prof. Waldemar Gontarski: bezczynność Komisji Europejskiej ws. KPO jest bezprawnością ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Stan Rzeczy"

Prowadzi: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Waldemar Gontarski (Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 19.06

ng

Zobacz także

Zobacz także