more_horiz

Stanowisko NATO ws. przyjęcia Ukrainy do Sojuszu. Komentarz Pawła Rakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 20:10
- To jest rozwiązanie salomonowe. Nie wydaje się, żeby Sojusz Północnoatlantycki w najbliższej przyszłości chciał się angażować w kolejne konflikty - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. 
Bukareszt. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreśla potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy
Bukareszt. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreśla potrzebę dalszego wsparcia dla UkrainyFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w Bukareszcie, że warunkiem wstępnym ubiegania się Ukrainy o przystąpienie do Sojuszu jest wygranie wojny z Rosją. - Uzgodniliśmy wśród członków NATO podtrzymanie pomocy udzielanej Kijowowi - dodał. 

- To jest rozwiązanie salomonowe. Nie wydaje się, żeby Sojusz Północnoatlantycki w najbliższej przyszłości chciał się angażować w kolejne konflikty. Widzimy, że choćby Turcja - która sprawia duże problemy, jeśli chodzi o kwestie swojej polityki, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie - jest pewnego rodzaju problemem dla NATO - powiedział Paweł Rakowski.

Jak zaznaczył, chodzi nie tylko o zbombardowanie przez Turcję części Syrii, w której mieszkają Kurdowie, ale także o politykę wobec Libii oraz o kwestie związane z Kaukazem. - Jest też konflikt pomiędzy Grekami a Turkami. W ostatniej dekadzie prezydent Erdogan stworzył dość dużo problemów, jeśli chodzi o politykę wewnątrz samego Sojuszu - podkreślił gość PR24.

- Z drugiej strony widzimy, że Rosja stara się pokazać całemu światu, że nie jest osamotniona w tym konflikcie. Bardzo mocno zaangażowała się w sferze medialnej, jeśli chodzi o wsparcie dla Iranu. Ostatnio pojawiła się informacja, że ma być kolejna transza wymiany handlowej pomiędzy Teheranem a Moskwą w wysokości 300 mln dolarów - powiedział Paweł Rakowski. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:17 PR24 2022_11_30-19-06-23.mp3 Paweł Rakowski o stanowisku NATO ws. członkostwa Ukrainy w Sojuszu (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Paweł Rakowski 
Data emisji: 30.11.2022
Godzina: 19.06

PR24

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie NATO Ukraina

Zobacz także

Zobacz także