more_horiz

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Gembicka: rząd PO-PSL robił wszystko, by uzależnić nas od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 19:56
- Komisja powinna powstać jak najszybciej, bo musimy ustalić, jakie były rosyjskie wpływy, zwłaszcza w tych czasach, kiedy mogliśmy mocno postawić na dywersyfikację źródeł energii. Niestety za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u było robione wszystko, żebyśmy zostali uzależnieni od Rosji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Anna Gembicka
Anna Gembicka Foto: PAP / Wojciech Olkuśnik

W czwartek w Sejmie będzie głosowany projekt w sprawie utworzenia komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce w latach 2007-2022

- Komisja powinna powstać jak najszybciej, bo musimy ustalić, jakie były rosyjskie wpływy, zwłaszcza w tych czasach, kiedy mogliśmy mocno postawić na dywersyfikację źródeł energii. Niestety za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u było robione wszystko, żebyśmy zostali uzależnieni od Rosji - podkreśliła Anna Gembicka.

- Zresztą znamy wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że trzeba z Rosją - taką, jaką ona jest - robić interesy. Znamy też wypowiedzi Radosława Sikorskiego, który mówił o tym, że Rosja mogłaby przystąpić do NATO. Ale przede wszystkim znamy działania Platformy Obywatelskiej i PSL-u takie jak podpisanie bardzo niekorzystnej umowy z Gazpromem - dodała wiceminister.

Jak zaznaczyła, umowa "była do tego stopnia niekorzystna, że musiała interweniować Komisja Europejska". - Znamy też sytuację umorzenia zobowiązań Gazpromowi - powiedziała polityk. 

- Gdyby dalej rządziła Platforma Obywatelska, gdyby kontynuowała swoją politykę dogadywania się z Rosją, to być może byśmy byli w takiej sytuacji, w jakiej znaleźli się Niemcy, którzy oparli całą swoją gospodarkę na dostawach gazu z Rosji - podsumowała Anna Gembicka.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:56 Gembicka 8 marca 2023.mp3 Anna Gembicka o polityce energetycznej rządu PO-PSL (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 8.03.2023
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także