more_horiz

Groźby rosyjskich propagandystów. Michał Kobosko: nie można dać się zastraszyć

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 20:00
- Zgadzam się z premierem Mateuszem Morawieckim, który powiedział, że kiedy Rosja używa tego rodzaju środków nacisku słownego, kiedy straszy, kiedy szantażuje, to nie można tego lekceważyć, ale też nie można dać się zastraszyć. Mamy do czynienia z krajem bandyckim, którego żołnierze dopuszczają się strasznych rzeczy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprzewodniczący stowarzyszenia Polska 2050 Michał Kobosko.
Michał Kobosko zaznaczył, że popiera działania Warszawy dotyczące odzyskania nieruchomości
Michał Kobosko zaznaczył, że popiera działania Warszawy dotyczące odzyskania nieruchomościFoto: Forum/Aleksiej Witwicki

W sobotę miasto Warszawa, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przejęło budynek przy ulicy Kieleckiej 45, gdzie mieściła się prowadzona przez Ambasadę Rosji szkoła średnia. 

W niedzielę Paweł Astachow w codziennym programie propagandysty Władimira Sołowiowa zarzucił polskim władzom złamanie konwencji wiedeńskiej. - Muszę odnieść się do sytuacji w Polsce. To, co się dzieje, to poważne naruszenie konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, do przestrzegania której od 1961 roku zobowiązały się wszystkie państwa świata, które utrzymują relacje dyplomatyczne. I spójrzcie tylko, co oni robią. Wyrzucili ich z mieszkań, wyrzucili ich z ośrodka wypoczynkowego, zamrozili im konta i zabrali wszystkie pieniądze naszej misji dyplomatycznej, teraz szkołę odebrali. Jak my odpowiadamy? Nota, oburzenie, wezwanie ambasadora - mówił Astachow, adwokat, który w przeszłości pełnił funkcję rzecznika praw dziecka.

Oświadczył również, że po tym, jak w ubiegłym roku ambasador Rosji został w Warszawie oblany farbą (przez aktywistkę), "czekał [Astachow], czy ambasadora Polski znajdą pływającego w rzece Moskwie, czy nie".

- Wszystkie groźby, zwłaszcza ze strony Rosji, należy brać na poważnie, ale nie dać się zastraszyć - powiedział we wtorek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki, pytany o bezpieczeństwo polskiego ambasadora w Rosji, który jest ostro atakowany przez kremlowską propagandę. 

"Popieram działania Warszawy"

Gość Polskiego Radia 24, odnosząc się do tej sprawy, zwrócił uwagę na fakt, że "mamy konkretną sytuację, w której zapadł wyrok sądowy".

- To jest przecież nie pierwsza nieruchomość przejęta przez miasto stołeczne Warszawa. Jednak w tym wypadku jest to szkoła, co właśnie można łatwo wykorzystywać propagandowo - że biedne dzieci rosyjskich dyplomatów. Ale jakiekolwiek elementy próby szantażu, straszenia nas, trzeba traktować poważnie, ale idziemy dalej i bardzo słusznie. Popieram działania Warszawy, żeby odzyskać te nieruchomości - przyznał Michał Kobosko.

Posłuchaj
21:21 _PR24_AAC 2023_05_02-19-06-46.mp3 Michał Kobosko o groźbach ze strony Rosji (PR24/Stan rzeczy) 

Czytaj więcej:

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski 

Gość: Michał Kobosko (wiceprzewodniczący stowarzyszenia Polska 2050)

Data emisji: 2.05.2023 r.

Godzina emisji: 19.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także