more_horiz

"Naiwna wiara w porozumienie z Putinem". Latos o likwidacji jednostek wojskowych za rządów PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 21:45
- To był cios w obronność Polski, w nasze wspólne bezpieczeństwo. Dziś pan Grabiec nie pamięta o tym, że Platforma ograniczała liczbę wojsk, i tak się dziwnie składało, że w większym stopniu dotyczyło to wschodnich województw, jak gdyby bardziej obawiano się zagrożenia z Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos (Prawo i Sprawiedliwość).
W latach 2008-2015 przestało istnieć 629 jednostek wojskowych, w tym m.in. 1 Dywizja Zmechanizowana w Legionowie i część podległych jej jednostek, a także m.in. pułk artylerii w Braniewie czy Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych; zmieniono także struktury dowództwa -zlikwidowano dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych
W latach 2008-2015 przestało istnieć 629 jednostek wojskowych, w tym m.in. 1 Dywizja Zmechanizowana w Legionowie i część podległych jej jednostek, a także m.in. pułk artylerii w Braniewie czy Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych; zmieniono także struktury dowództwa -zlikwidowano dowództwa Rodzajów Sił ZbrojnychFoto: Twitter/@terytorialsi

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Legionowie, że w czasie rządów jego poprzedników z koalicji PO-PSL rozformowano w Polsce ponad 600 jednostek wojskowych. W jego ocenie było to "drastyczne uderzenie" w bezpieczeństwo Polaków.

Politycy wymienionych partii opozycyjnych odpowiadają, że jednostki były likwidowane, ale też przenoszone i łączone w związku z reformą struktury dowodzenia. Zdaniem PO te działania miały wzmocnić polską armię.

"Tusk uległ mirażowi Putina"

Tomasz Latos przypomniał proces likwidacji jednostek wojskowych w Polsce, którego motywacją, jak stwierdził, były "nastawienia pacyfistyczne w PO lub naiwna wiara w porozumienie z Putinem". - Wiem, że jak ktoś, myślę tu o Donaldzie Tusku, rozmawiał bardzo serdecznie na molo w Sopocie z Putinem, to być może uległ mirażowi Putina, że wszystko będzie wspaniale. Jeśli ktoś inny, jak Waldemar Pawlak, podpisywał kontrakty z Gazpromem, to być może też ulegał temu mirażowi, że to osoby, które nie będą światu czy Europie zagrażać. Jak jest dzisiaj, wiemy, i dlatego musimy odbudowywać i nadrabiać to, co oni wcześniej zmarnowali czy wręcz zlikwidowali - stwierdził poseł PiS.

Zobacz również na TVP Info: 629 zlikwidowanych jednostek wojskowych. "Mapy wstydu" rządów PO-PSL [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w poniedziałek na Twitterze spot dotyczący likwidowanych przez rząd PO-PSL jednostek wojskowych. W spocie szef MON mówi, że za czasów PO-PSL ówczesny starosta legionowski Jan Grabiec pisał do ministra obrony Bogdana Klicha, że "rozformowanie jednostek wojskowych wchodzących w skład 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki jest ciosem w naszą społeczną tożsamość". "Ta dywizja została zlikwidowana, o czym dziś nie pamięta ten, który sprzeciwiał się jej rozformowaniu" - zauważył Błaszczak.

W spocie wykorzystano fragment audycji telewizyjnej, w której dziennikarz pyta siedzącego w studiu Jana Grabca: "Dlaczego w czasie rządów PO i PSL likwidowaliście jednostki wojskowe?". Na pytanie Grabiec odpowiada: "Nie likwidowaliśmy jednostek wojskowych. To kłamstwo powtarzane od kilku lat przez polityków PiS-u".

Zobacz również na i.pl: Rząd Donalda Tuska likwidował jednostki Wojska Polskiego. Wiceszef MON Marcin Ociepa: To wynik szczególnie niebezpiecznej mieszanki

Posłuchaj
23:04 PR24 2023_08_28-19-06-17.mp3 Tomasz Latos o likwidacji jednostek wojskowych za rządów PO-PSL (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Tomasz Latos

Data emisji: 28.08.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także