more_horiz

"CPK to głęboko przemyślany projekt". Marcin Horała reaguje na wypowiedź Tuska

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 19:50
- To głęboko przemyślany projekt i proces inwestycyjny. Pracuje przy nim zespół ekspertów. Opieramy się na prognozach rozwoju rynku lotniczego opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych - podkreślił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Foto: PR24/AK

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk twierdzi, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest realizowana dlatego, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński "chce mieć największe lotnisko w Europie". 

- Donald Tusk mówi oczywistą nieprawdę, pomijając nawet kwestię jakichś insynuacji dotyczących osobistych ambicji pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. To, że Polska potrzebuje nowego, dużego lotniska, że powinno być ono między Warszawą a Łodzią, w kierunku na Łódź - to motyw, który pojawiał się od lat 70. w opracowaniach analitycznych, eksperckich - podkreślił Marcin Horała. 

"Lotnisko szyte na naszą miarę"

- CPK, które teraz budujemy nie będzie wcale największym lotniskiem w Europie. Będzie to lotnisko szyte na naszą miarę. Pierwszy etap planujemy na mniej więcej 40 mln pasażerów rocznie maksymalnej przepustowości - dodał wiceminister.

Jak zaznaczył, jest to głęboko przemyślany projekt i proces inwestycyjny. - Pracuje przy nim cały zespół ekspertów. Opieramy się na prognozach rozwoju rynku lotniczego opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych - powiedział polityk.

- Budując pierwszy etap, tak projektujemy pewne rozwiązania techniczne, aby potem można było łatwo to lotnisko rozbudować, gdyby zaszła taka potrzeba. Jeśli na przykład w roku 2035 zobaczymy, że rocznie jest 35 mln pasażerów, to wtedy możemy rozpocząć kolejny etap rozbudowy - dodał Marcin Horała.

Czytaj także:

Jak podkreślił, "właśnie ten problem mamy z portem lotniczym Chopina". - Wyczerpał on już swoje możliwości. Nie da się go fizycznie dalej rozbudować. Jest otoczony zwartą miejską zabudową. Niewybudowanie nowego, centralnego lotniska oznaczałoby, że w sposób trwały skazujemy polską gospodarkę na upośledzenie. Bo oczywiście logistyka i transport są absolutnie kluczowe w większości gałęzi gospodarki - stwierdził wiceminister.

Gość PR24 poinformował również, że zgodnie z harmonogramem prac budowlanych mają się one zakończyć w 2027 roku, a na 2028 rok zaplanowano otwarcie obiektu. 

Zobacz również w i.pl: Znamy szczegóły CPK. Terminal o powierzchni czterech wieżowców. W środku bujna zieleń i nowe technologie

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:33 PR24 2023_09_25-19-06-17.mp3 Marcin Horała o CPK (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz 
Gość: Marcin Horała (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 25.09.2023
Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także