"W tej chwili to taki kraj na opak". Małgorzata Wołczyk o skutkach pandemii w Hiszpanii
- Mówi się, nie bez powodu, że Hiszpania znalazła się w najgorszej sytuacji od czasu zakończenia wojny domowej, która zrujnowała kraj - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk (tygodnik "Do Rzeczy").
2020-05-13, 17:55
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Pandemia koronawirusa. Hiszpania znosi obostrzenia, ale nakłada też nowe
184 osoby zmarły w Hiszpanii w ostatniej dobie wskutek zachorowania na COVID-19. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w kraju zwiększyła się do 27 104 - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia.
Dziennik "20 Minutos" oszacował na bazie danych resortu zdrowia Hiszpanii, że od 26 kwietnia, kiedy rząd pozwolił wychodzić dzieciom na spacery, nastąpił wzrost liczby zakażeń o ponad 30 proc. wśród mieszkańców kraju poniżej 18. roku życia.
Niechlubne rekordy
Małgorzata Wołczyk ("Do Rzeczy") zaznaczyła, że "Hiszpania wciąż dzierży wiele niechlubnych rekordów odnośnie epidemii". - Dopiero niedawno ustąpiła Belgii pod względem liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Dla porównania: w Hiszpanii są to 664 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców, w Belgii 756, a w Polsce 22 - wymieniała rozmówczyni red. Opalińskiego.
Powiązany Artykuł
Skandal w Hiszpanii. Pochwały ministerstwa zdrowia na Facebooku pisane masowo z fałszywych kont
- Te wskaźniki mówią same za siebie. (...) Gdy spojrzy się na wyniki z poszczególnych regionów okazuje się, że rząd w swoich oficjalnych dokumentach "zgubił" 15 tys. zmarłych, w szczególności tych pochodzących z domów starców, rezydencji - poinformowała Wołczyk.
REKLAMA
Kraj "na opak"
- Prasa hiszpańska pisze w tej chwili o 37 tys. zmarłych. Rząd nie ogłosił ani jednego dnia żałoby narodowej. To jest po prostu hekatomba. Hiszpanie, którzy bardzo często nie mogli pochować swoich bliskich, opłakać ich... A w zamian mają w telewizji seriale komediowe nt. kwarantanny. Jest to w tej chwili taki kraj na opak - mówiła.
Małgorzata Wołczyk stwierdziła, że "Hiszpania na początku zaniedbała wszystkie możliwe środki, jakie były do podjęcia". - Czas reakcji był przecież bardzo ważny. Hiszpania spóźniła się w stosunku do innych krajów. (...) Były również marsze feministyczne, które odbyły się 8 marca i przyczyniły się do zakażeń na ogromną skalę - podkreśliła.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Małgorzata Wołczyk (tygodnik "Do Rzeczy")
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 16.48
PR24/PAP/pb
REKLAMA
REKLAMA