more_horiz

Małgorzata Wołczyk: hiszpańskie prawo antyprzemocowe spodowało kryzys demograficzny

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:41
- Hiszpańskie przepisy antyprzemocowe zaostrzyły wojnę płci i sprawiły, że demografia jest rozsypce, bo mężczyźni boją się wchodzić w związki - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy". - W Hiszpanii "od wielu lat trwają starania o kryminalizowanie domów i rodziny - dodała.
Zdaniem publicystki Do Rzeczy, w Hiszpanii mężczyźni nie chcą zakładać rodzin i wchodzić w związki. Wszystko z powodu obawy o utratę majątku
Zdaniem publicystki "Do Rzeczy", w Hiszpanii mężczyźni nie chcą zakładać rodzin i wchodzić w związki. Wszystko z powodu obawy o utratę majątku Foto: seligaa/ Shutterstock

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że złożył formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg o zainicjowanie wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej. Powodem decyzji rządu o jej wypowiedzeniu jest druga część dokumentu, która - jak powiedział Zbigniew Ziobro - ma podłoże ideologiczne. Jak podkreślał szef resortu sprawiedliwości, dokument nie skupia się na powodach przemocy domowej, takich jak alkoholizm czy narkomania, a uderza w tradycyjne postrzeganie rodziny i ról społecznych. Minister stwierdził, że realizacja tych postulatów mogłaby przyczynić się do pogorszenia sytuacji kobiet w Polsce.

ziobro free 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: złożyłem formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Hiszpański kryzys demograficzny

Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk, w Hiszpanii "od wielu lat trwają starania o kryminalizowanie domów i rodziny, jako miejsc, gdzie kobiety są zawsze ofiarami przemocy, a mężczyźni - z założenia - ich sprawcami". - Wystarczy, by kobieta złożyła dwa niesprzeczne zeznania przed hiszpańskim sądem, bez świadków ani dowodów, by przejąć majątek męża i jego pieniądze, a także, by dostała subwencje od państwa - wskazała publicystka. 

Dodała, że tak zaostrzone prawo przeciw przemocy domowej doprowadziło do kryzysu demograficznego. - Twórcą tego prawa jest Juan Lopez Aguilar, który atakuje Polskę z tytułu praworządności. On wprowadził przepisy antyprzemocowe, które zaostrzyły wojnę płci i sprawiły, że demografia jest rozsypce, bo mężczyźni boją się wchodzić w związki - zaznaczyła Małgorzata Wołczyk. 

Czytaj także: 

Hiszpania podpisała konwencję stambulską 11 maja 2011, ratyfikowała 10 kwietnia 2014, a 1 sierpnia 2014 weszła ona w życie. 

W rozmowie także o wpływie pandemii koronawirusa na hiszpański rynek turystyczny. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


Posłuchaj
10:51 Opalinski_PR24_AAC 2020_07_27-16-47-23.mp3 Małgorzata Wołczyk: w Hiszpanii prawo antyprzemocowe jest ogromnym biznesem ("Świata pogląd"/ PR24)

 

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Małgorzata Wołczyk ("Do rzeczy")

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 16.47


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem