more_horiz

Czy Niemcy mają problem z antysemityzmem? Antyizraelskie demonstracje w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 18:45
- Ostatnie takie demonstracje miały miejsce w 2017 roku, wtedy też w Niemczech palono izraelskie flagi - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Antyizraelska demonstracja w Kolonii
Antyizraelska demonstracja w Kolonii Foto: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

W reakcji na eskalację konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami w Niemczech doszło do antyizraelskich wystąpień. Niszczono m.in. flagi Izraela i wznoszono antysemickie okrzyki. W Bonn rzucano kamieniami w synagogę. Zniszczone zostały m.in. szklane drzwi i część fasady. Na miejscu znaleziono również podpaloną flagę.


mid-epa09197263 (1).jpg
Propalestyńskie demonstracje w wielu miastach Europy

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że demonstrowali głównie imigranci z państw arabskich, w tym potomkowie muzułmanów, którzy przybyli do Niemiec w latach 60. i 70. XX wieku. - Ostatnie takie demonstracje miały miejsce w 2017 roku, wtedy też w Niemczech palono izraelskie flagi - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Środowiska żydowskie w Niemczech nie ukrywają niezadowolenia w związku z demonstracjami, które miały też miejsce w Berlinie. - Media żydowskie podkreślają, że niektórzy włodarze miast przynajmniej próbowali zapobiec eskalacji antysemityzmu. Natomiast Senat Berlina, gdzie rządzi koalicja SPD-Die Linke-Zieloni, wyraził zgodę na demonstracje. Tysiące osób przeszło ulicami miasta, policja miała co robić - relacjonowała Olga Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
11:07 PR24_mp3 2021_05_17-16-48-44.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o antyizraelskich demonstracjach w Niemczech (Świata pogląd)

 

Niemcy starają się przeciwdziałać agresji o podłożu antysemickim. W 2018 roku powołano urząd pełnomocnika federalnego ds. zwalczania antysemityzmu. - Co pewien czas publikuje się raporty ws. działań przeciwko antysemityzmowi. Unika się jednak doprecyzowania, kto jest prowodyrem demonstracji. Wiedziano, że aspekt migracyjny jest ważnym elementem. Jednak w obawie przed naruszeniem wielokulturowej tkanki społecznej bardzo delikatnie podchodzono do tego tematu. Od kilku dni obserwujemy położenie akcentu na fakt, że mamy do czynienia z konkretną grupą społeczną. Wcześniej wątek muzułmański nie był specjalnie akcentowany - podsumowała Doleśniak-Harczuk.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (ekspert Instytutu Staszica)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 16.48

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem