"Rząd zmiany" w Izraelu. Ekspert: to bardzo barwna koalicji
Cele jednoczące koalicjantów to: odsunięcie od władzy Benjamina Netanjahu, zapobieżenie kolejnym przedterminowym wyborom i ustabilizowanie sytuacji wewnętrznej w Izraelu. - Chodzi o głębszą zmianę w sposobie funkcjonowania państwa, rozproszenie władzy, by stała się bardziej kolegialna, żeby decyzje były podejmowane w sposób mniej kontrowersyjny, żeby uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych, a nie antagonizować je między sobą - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Zielińska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2021-06-15, 17:55
Posłuchaj
Kneset stosunkiem głosów 60 do 59 udzielił wotum zaufania „rządowi zmiany” tworzonemu przez osiem ugrupowań. Na stanowisko premiera zaprzysiężono lidera prawicy Naftalego Bennetta. Za ponad dwa lata (27 sierpnia 2023 r.) urząd ten przejmie twórca sojuszu, lider partii Jest Przyszłość Jair Lapid. Tym samym dotychczasowy wieloletni premier Benjamin Netanjahu wraz ze swoim obozem politycznym przeszedł do opozycji. „Rząd zmiany” tworzy szeroka koalicja ugrupowań prawicowych (Prawica, Nowa Nadzieja, Nasz Dom Izrael), centrowych (Niebiesko-Biali, Jest Przyszłość), lewicowych (Partia Pracy, Merec) i arabskiej Ra’am.
Powiązany Artykuł
![forum-Netanjahu 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/527e1c67-9472-4d5e-a98d-e03d82c686d3.jpg)
Najdłużej urzędujący premier Izraela odchodzi. Powstał rząd Naftalego Bennetta
Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że jest to bardzo barwna koalicja, która szła do wyborów pod hasłem odsunięcia Netanjahu od władzy, zasadniczej zmiany w polityce izraelskiej, stylu jej uprawiania i treści. - Chodzi o głębszą zmianę w sposobie funkcjonowania państwa, rozproszenie władzy, by stała się bardziej kolegialna, żeby decyzje były podejmowane w sposób mniej kontrowersyjny, żeby uwzględniać potrzeby różnych grup społecznych, a nie antagonizować je między sobą. Chodzi również o zaprzeczenie stylowi uprawiania dotychczasowej polityki, która balansowała na krawędzi podważania podstaw ustrojowych, niezależności wymiaru sprawiedliwości i mediów - powiedziała Karolina Zielińska.
Podkreśliła również, że nową koalicję rządzącą tworzą silne postacie polityczne. - Przez ostatnie miesiące, biorąc pod uwagę kontekst, w jakim powstawał ten rząd, wojnę z Hamasem, zamieszki etniczne w Izraelu, potrafili się jednak dogadać. Niektórzy z nich funkcjonowali w gabinecie Netanjahu, inni byli w opozycji, ale nadal potrafili ze sobą rozmawiać. Stwarza to nadzieję, że przetrwają dłuższy czas - tłumaczyła ekspert.
Posłuchaj
REKLAMA
Najpewniej wraz ze zmianą rządu zmieni się również polityka zagraniczna Izraela.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Karolina Zielińska (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 15.06.2021
Godzina: 16.48
REKLAMA
PR24
REKLAMA