Kto uformuje rząd w Niemczech? "Rola FDP i Zielonych będzie kluczowa"
- Bez tych dwóch partii w zasadzie możliwa byłaby tylko wielka koalicja, natomiast jest ona bardzo niepopularna w Niemczech - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Rola zarówno FDP, jak i Zielonych będzie kluczowa w utworzeniu rządu - stwierdził.
2021-09-27, 17:44
Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu. Niemcy w wyborach zdecydowali, że zwycięzcą zostali socjaldemokraci. Partia SPD zdobyła 25,7 proc. poparcia. Największą porażkę odnotowali chadecy. Na CDU/CSU swój głos oddało 24,1 proc. Niemców. Mimo przegranej, chadecy nie poddają się. Kluczowe będzie nawiązanie koalicji.
Powiązany Artykuł
![1200 armin laschet pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/351ee20f-5b95-453e-9a95-6f107a55a1a0.jpg)
"Musimy przezwyciężyć antagonizmy między nurtami politycznymi". Kandydat chadecji zaprasza do koalicji Zielonych i FDP
Olaf Scholz, kandydat na kanclerza SDP wzywa do utworzenia rządu z FDP (uzyskali w wyborach 11,5 proc. głosów) i Zielonymi (zdobyli 14,8 proc. głosów). Z tymi partiami koalicję chce nawiązać również Armin Laschet, kandydat na kanclerza chadeków.
Dość duży wzrost poparcia dla FDP i Zielonych powoduje, że te partie mogą wybrać współkoalicjanta.
- Bez tych dwóch partii w zasadzie możliwa byłaby tylko wielka koalicja, natomiast jest ona bardzo niepopularna w Niemczech. Po ostatnich takich koalicjach pod wodzą kanclerz Merkel, na 16 lat rządów, trzy koalicje miały właśnie barwy czarno-czerwone - powiedział Kamil Frymark.
REKLAMA
Posłuchaj
- Wygrana SPD - prawie 26 proc., jest sygnałem do tego, że duża część Niemców chciałaby zmiany - powiedział. - Ale nie radykalnej rewolucji - zaznaczył.
Jego zdaniem "rola FDP i Zielonych będzie kluczowa". Kamil Frymark przypomniał przy tym próby utworzenia rządu w 2017 roku.
- Liberałowie (FDP - przyp. red.) w 2017 roku zdecydowali się opuścić rozmowy na temat koalicji złożonej z CDU/CSU, Zielonych i FDP - przypomniał. - Ta sytuacja jest trochę inna, dlatego, że nie ma kanclerz Merkel. Oni (FDP) mówili, że jedną z przeszkód nawiązania koalicji jest właśnie Merkel - dodał.
- Jan Mosiński o wynikach wyborów w Niemczech: obawiam się rozszerzenia neomarksistowskiego genderyzmu
- "Wszystkie partie mają dość różne programy". Profesor Zdzisław Krasnodębski o wyborach w Niemczech
W 2017 roku koalicja utworzenia rządu trwała 6 miesięcy. Jak zaznaczył Kamil Frymark - to wyjątkowo długo.
Niemiecka konstytucja nie narzuca terminu powołania nowego kanclerza. Zapisany jest w niej jedynie termin ukonstytuowania nowego Bundestagu po wyborach.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: Kamil Frymark (OSW)
Data emisji: 24.09.2021
REKLAMA
Godzina: 16.47
bf
REKLAMA