"Istotny był opracowany z wyprzedzeniem plan wycofania USA z konfliktu". Piotrowski o doktrynie Powella

- Istotne było to czy użycie siły przez Stany Zjednoczone leży w interesie narodowym oraz to czy istnieją jasne cele interwencji. USA, zgodnie z koncepcją Powella, powinny z wyprzedzeniem opracować też plan wycofania z konfliktu, by nie przeciągać zaangażowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

2021-10-18, 17:43

"Istotny był opracowany z wyprzedzeniem plan wycofania USA z konfliktu". Piotrowski o doktrynie Powella

W wieku 84 lat zmarł były sekretarz stanu USA Colin Powell. Jak poinformowała jego rodzina, zgon nastąpił w wyniku powikłań po zakażeniu COVID-19.

Powiązany Artykuł

Colin Powell  1200 pap.jpg
Nie żyje były sekretarz stanu USA Colin Powell. Miał 84 lata

Gość PR24 zaznaczył, że niezwykle istotne znaczenie dla tego polityka miało jego 35-letnie doświadczenie służby wojskowej. Zwrócił uwagę m.in. na doktrynę Powella. 

- Mówi się w niej o użyciu bardzo dużej siły w bardzo krótkim czasie. To zapewniło sukces podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Natomiast czynników tej doktryny było dużo więcej - powiedział Mateusz Piotrowski.

Posłuchaj

Mateusz Piotrowski o doktrynie Powella (Świata pogląd) 12:27
+
Dodaj do playlisty

- Istotne było też to czy użycie siły przez Stany Zjednoczone leży w interesie narodowym oraz to, czy istnieją jasne cele interwencji. USA, zgodnie z koncepcją Powella, powinny też z wyprzedzeniem opracować plan wycofania z konfliktu, by nie przeciągać zaangażowania. Na ten czynnik szczególnie chciałbym zwrócić uwagę, bo mam wrażenie, ze w konfliktach, dekadę później, w Afganistanie i w Iraku zupełnie o tym nie myślano - dodał gość PR24. 

REKLAMA

Jak zaznaczył, koncepcja opracowana przez Powella brała pod uwagę także to, czy interwencja Stanów Zjednoczonych ma poparcie społeczne i międzynarodowe. 

Colin Powell był pierwszym Afroamerykaninem, który objął stanowisko przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zanim został szefem amerykańskiej dyplomacji za prezydentury George'a Busha. Był weteranem wojny w Wietnamie, rannym na froncie.

W 2003 roku przed ONZ ogłaszał uzasadnienie inwazji na Irak tym, że kraj, którym wtedy rządził Saddam Husajn, ma broń masowego rażenia. Informacje wywiadu okazały się fałszywe, a już dwa lata później odcinał się od tych słów.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Mateusz Piotrowski (PISM)

REKLAMA

Data emisji: 18.10.2021

Godzina: 16.47

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej