Izrael wobec wojny na Ukrainie. Ekspert: Jerozolima mogłaby być miejscem do negocjacji
Komentator polityki bliskowschodniej Paweł Rakowski na antenie Polskiego Radia 24 pozytywnie ocenił podjęcie przez premiera Izraela próby mediacji ws. wojny. - Jeśli doszłoby do jakichś bardziej poważnych negocjacji rosyjsko-ukraińskich, to Jerozolima mogłaby być miejscem do odbycia się dyskusji - wskazał.
2022-03-07, 19:10
W związku z trwającą wojną na Ukrainie premier Izraela Naftali Benett w ciągu weekendu odwiedził Moskwę oraz Berlin, a także trzykrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Izrael będzie nadal próbował mediować między Rosją a Ukrainą, nawet jeśli sukces wydaje się mało prawdopodobny" - oświadczył.
Komentator polityki bliskowschodniej Paweł Rakowski ocenił, że to "bardzo dobrze, że premier Izraela podjął inicjatywę prowadzenia międzynarodowych rozmów". - Jeśli doszłoby do jakichś bardziej poważnych negocjacji rosyjsko-ukraińskich, to Jerozolima mogłaby być miejscem do odbycia się dyskusji - wskazał.
Ekspert dodał, że w obliczu obecnej sytuacji, Izrael znajduje się w "bardzo niekomfortowym dla siebie położeniu". Jak wyjaśnił, chodzi między innymi o kwestię rosyjskiej obecności w Syrii, a także o "pewnego rodzaju zobowiązania wobec Moskwy, dotyczące Iranu". - Widzimy, że obecny kryzys jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o politykę całego Bliskiego Wschodu - ocenił.
Dwoistość w postawie Izraela
Gość audycji dodał także, że "wojna na Ukrainie przywróciła Izrael do obozu amerykańskiego, mimo że wiele osób wcześniej twierdziło, że dryfowanie Tel Awiwu w kierunku Moskwy jest już rzeczą oczywistą i że jest to stały element geopolityki".
REKLAMA
Komentator zwrócił również uwagę na doniesienia o tym, że Izrael przyjmuje do siebie uciekających uchodźców oraz, że żołnierze, którzy byli w armii izraelskiej, dołączają do ukraińskich formacji powstrzymujących rosyjski atak. - Widzimy pewnego rodzaju dwoistość w postawie Izraela - na początku kraj ten był chłodny, a teraz stara się angażować - podsumował gość audycji.
Jak dodał, "to znamienne, że Naftali Bennett w pewien sposób wysłuchał apelu Wołodymyra Zełenskiego, który żalił się w mediach, że Izrael nie wykonuje tego, co mógłby wykonać i że nie pomaga tak, jak by mógł pomóc. Ostatnie działania premiera Bennetta były odpowiedzią na to wołanie - skomentował.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Paweł Rakowski o postawie Izraela wobec wojny na Ukrainie ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 11:35
Dodaj do playlisty
Po godz. 17.45 gościem audycji był także Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
REKLAMA
Posłuchaj
Witold Rodkiewicz o rosyjskiej agresji na Ukrainę ("Świata pogląd" / PR24) 10:58
Dodaj do playlisty
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
Czytaj także:
- Prezydent Litwy: aby uniknąć III wojny światowej, musimy powstrzymać Rosję teraz
- Do Polski przyjeżdżają Harris i Trudeau. Będą rozmawiać z prezydentem o współpracy obronnej i uchodźcach
- Powstanie "atomowa" spółka PKN Orlen i Synthos Green Energy. UOKiK wyraził zgodę
***
REKLAMA
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej), Witold Rodkiewicz (OSW)
Data emisji: 7.03.2022
REKLAMA
Godzina: 16.48, 17.48
ng
REKLAMA