more_horiz

Kosowo i Serbia w sporze. Bielamowicz: źródłem konfliktu jest kwestia tablic rejestracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 17:45
- Łatwej drogi rozwiązania problemu nie ma, a to co udaje się wypracować to forma wzajemnego tolerowania - tak o konflikcie na granicy Serbii i Kosowa mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz z Instytutu Nowej Europy.
Kosowo i Serbia w sporze. Bielamowicz: źródłem konfliktu jest kwestia tablic rejestracyjnych
Kosowo i Serbia w sporze. Bielamowicz: źródłem konfliktu jest kwestia tablic rejestracyjnych Foto: Shutterstock.com

NATO deklaruje, że siły Sojuszu Północnoatlantyckiego w Kosowie są gotowe do interwencji, gdyby doszło do pogorszenia się sytuacji na miejscu. To rezultat lokalnych starć, do jakich doszło w ostatnich dniach. Powodem stało się nowe prawo, które miałoby nakazywać Serbom używanie kosowskich tablic rejestracyjnych.

- Źródłem konfliktu jest kwestia tablic rejestracyjnych oraz dokumentów tożsamości serbskich, którymi kosowscy Serbowie posługują się na terenie Kosowa, które w 2008 r. ogłosiło niepodległość i do tej pory próbuje dokończyć proces tworzenia swojej państwowości, a jednym z celów jest właśnie wyprostowanie sprawy owych tablic, którymi posługują się kosowscy Serbowie - przypomniał Jakub Bielamowicz.

"Sprawa jest ważna"

Dodał, że sprawa jest ważna, ponieważ z punktu widzenia państwa, które chce w pełni kontrolować swoje terytorium oraz wszelkie insygnia, którymi posługują się obywatele, mieszkańcy kraju, nie można pozwolić sobie na to, by część mieszkańców posługiwała się tablicami rejestracyjnymi zarejestrowanymi w sąsiednim kraju, ale odnoszącymi się do miejscowości znajdującymi się na jego terytorium.

Kosowo to kraj zamieszkały głównie przez Albańczyków, który oderwał się od Serbii w 2008 roku. Niepodległość uznały Stany Zjednoczone, kraje Europy Zachodniej i Polska, ale nie uznały jej Rosja i Serbia. Relacje między kosowskimi Albańczykami a liczącą 50 tysięcy osób serbską mniejszością w tym kraju od lat są napięte. Władze Kosowa chciały wprowadzić nakaz rejestrowania samochodów w kosowskich urzędach. Serbowie zbuntowali się i doszło do zamieszek. Wejście w życie nowych przepisów zostało zawieszone.


Posłuchaj
11:10 _PR24_AAC 2022_08_01-16-48-37.mp3 Kosowo i Serbia w sporze. J. Bielamowicz: źródłem konfliktu jest kwestia tablic rejestracyjnych ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Jakub Bielamowicz (Instytut Nowej Europy)

Data emisji: 1.08.2022

Godzina: 16:48

Zobacz także

Zobacz także