Echa wizyty Putina na Bliskim Wschodzie. Rakowski: diabeł tkwi w szczegółach
- Propagandowo spotkanie Władimira Putina na Bliskim Wschodzie to sukces. Natomiast, jeśli chodzi o realia, to diabeł tkwi w szczegółach - nie wiadomo, czy Iran będzie zainteresowany współpracą z Rosją w kwestiach energetycznych. No i pozostaje pytanie, skąd Putin weźmie 40 mln dolarów na irański przemysł wydobywczy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski.
2022-07-20, 18:00
Rosyjski przywódca spotkał się w Teheranie z władzami Iranu oraz Turcji. Po raz pierwszy od napaści na Ukrainę izolowany przez Zachód Władimir Putin pojechał w zagraniczną podróż poza obszar byłego ZSRR. Celem wizyty był jeden z ostatnich sojuszników Rosji na arenie międzynarodowej.
Jak przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski, w związku z tym wydarzeniem doszło do dwóch politycznych zapowiedzi - Iran powiedział Turcji, by ta nie ingerowała w sprawy syryjskie oraz by uspokoiła pewne kwestie na Kaukazie.
Odbyło się również spotkanie tureckiego szefa resortu obrony narodowej z irańskim szefem sztabu generalnego, na którym ogłoszono, że Iran oraz Turcja zamierzają współpracować ws. zwalczania terroryzmu. Jak wskazał gość audycji, "jest to istotne wydarzenie, ponieważ pewnego rodzaju polityka turecka zmierza w kierunku istotnym, niż by można sobie tego życzyć".
Władimir Putin na Bliskim Wschodzie
Ekspert odniósł się również do zapowiedzi Władimira Putina, dotyczących inwestycji w irański sektor wydobywczy, który - jak wskazał gość audycji - jest już dość mocno archaiczny i niewydolny. Dodał, że padła ponadto "zapowiedź szerszej współpracy, która ma być pewnego rodzaju przeciwwagą wobec realiów na Bliskim Wschodzie" - chodzi o zwiększenie wzajemnego importu i eksportu towarów.
REKLAMA
Jak powiedział Paweł Rakowski, "propagandowo spotkanie Władimira Putina to sukces. Natomiast, jeśli chodzi o realia, to diabeł tkwi w szczegółach". - Mianowicie nie wiadomo, czy Iran będzie zainteresowany współpracą z Rosją w kwestiach energetycznych. Oni są rywalami, jeśli chodzi o ten rynek. W dodatku widzimy, że Azja Centralna wycofuje się ze współpracy z Moskwą. No i pozostaje pytanie, skąd Putin weźmie 40 mln dolarów na irański przemysł wydobywczy i w jaki sposób one trafią do Iranu - skomentował.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Rakowski (ekspert ds. Bliskiego Wschodu)
Data emisji: 20.07.2022 r.
Godzina: 16:48
REKLAMA
ng/IAR
REKLAMA